DUYURULARSurfers Paradise altyapı test seansı 02.02.2018 Cuma

Platin e-sport ligi ile ilgili önemli duyurular

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
FurkanOzcan
Ad: Furkan Özcan
Has thanked: 228 time
Been thanked: 251 time
İletişim:

Re: Surfers Paradise altyapı test seansı 02.02.2018 Cuma

Mesaj gönderen FurkanOzcan »

Zorluk pistin virajlarından, zeminden vs. olursa anlamı oluyor. Serkan ve Fırat oyunun hasar motorunun normalde sorun yaşamadığı duvara sürtmelerde aşırı hasarlar aldığını söylüyor, üstüne Serkan dış kameradan baktığında aslında aracın duvara değmediğini ve görünmez bir yere çarptığını söylüyor. Tüm bunların yanında yakın tarihe kadar pist modunun resmi olarak linki paylaşılmadı ve antrenmanlar başlayana kadar kaç pilotla çıkacağımızı bilmiyoruz.

Mario Kart oynasak anlayacağım pist üstündeki çizgilerin kafasına göre ceza vermesini ya da duvarların 10-15 cm uzağındaki görünmez cisimlerin aracın motorunu indirmesini ama başarısız bir modu takvime sokarken hiç denenmediği belli, bunun üstüne lig başlamadan bu modların linki de paylaşılmadığı için biz de deneyip söyleyemedik. Şimdi bu hataları söylediğimizde bunlar hata değil cadde pistinin cilveleri deniliyor. Ben F1 pilotlarının Monako'da görünmez duvarlara tosladığını ya da belli belirsiz çizgilerin nerede kesme verip nerede vermediğini bulmaya çalıştığını hatırlamıyorum. Bu ne pilotluk testi veya endurance yarışına yakışır bir yaklaşım. Sezon öncesi bu inat yüzünden zaten oldukça geç kalındı. Piste çıkıp yarışacak pilotların bu kadar uyarıcı yorumlarına rağmen bu ısrarın devam etmesini anlamıyorum.

Oyunun orijinal pistlerinden birisi olan Mugello gibi bir pist var mesela, bu pistler her zaman böyle acil durumlarda kullanılabilir. Antrenman seanslarında ya da Super Cup'ta kullanıldı diye Silverstone ve Spa'yı söylemedim ama bu bir engel değilse bu pistler de olabilir. Herkesin sevdiği fakat sık yarışılıyor diye (ki bu da doğru değil bir elin parmağını geçmez yapılan yarış sayısı) orijinal pistleri çıkarıp hiç denenmemiş ve ne ligimizde ne de yabancı liglerde kendini ispatlayabilmiş mod pistlerde ısrarcı olunmasını anlayamıyorum. Göz göre göre pilotluk yetenekleri haricinde her türlü gri alanı keşfetme yeteneğimizi sergileyeceğimiz bir yarışa tüm isteksizliğimle katılacağım diyip bitireyim.
Kullanıcı avatarı
Apostt
Ad: Serkan Yalnız
Has thanked: 64 time
Been thanked: 78 time
İletişim:

Mesaj gönderen Apostt »

Sürekli her pist için bir şeyler söyleniyor denmiş, ben de ısrarla "acaba bir kez olsun yarışan takımların/pilotların söyledikleri dikkate alınıp, bu doğrultuda yaptırım olacak mı" diye bekliyorum. Ne yazık ki bunun bir örneğini göremedik henüz.

Devemlı testler seansları yapılıyor, feedback isteniyor, üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz, hiç uğruna mı? Bunlar formalite icabı mı soruluyor acaba? Kusura bakmayın ama eğer organizasyon sorumluları geri adım atmamaya ant içmişcesine bu tarz istekleri savuşturmaya devam ettiği sürece, alınan tüm kararlar birer "dayatma" olacaktır. Siz de bunu kabul edin, tek kelime dahi yazmayalım her yarış başlığının altına, boşa kelime sarf ediyoruz.

Kimsenin bir piste zor ya da kolay dediği yok, eminim olabildiğince "ciddi" bir şekilde bu seriyi organize etme çabasındayız, sadece aynı şekilde ciddi ve absürd bug'ların olmadığı bir mücadele vermek istiyoruz. Bir şampiyonanın çetin olması da böyle sağlanır. Aksi taktide hiç tahmin etmediğimiz pilotlar podyum görebilir evet, çünkü asıl hak eden pilotlar görünmez pit boşluğuna düşebilir, görünmez duvara çarpıp motoru patlatabilir, değil mi?

Bir yandan yarışa çıkacak ekstra 4 pilotun sebep olabileceği aksaklıkları (?) öngörüp, ona göre önlem alınıyor gibi davranıyorsunuz. Diğer taraftan ise, pistte sorun olduğunu kabul etmek için adeta üzerine göktaşı düşmesi gerekiyor gibi yanıt veriyorsunuz, bunca insanın söylediği teknik sorun değil de nedir? Bana kalırsa bu tarz çelişkili durumların oluşmasının arkasındaki tek neden, sadece verilen kararların doğruluğundan şüphe etmeye açık bir yapıda olunmamasıdır. Umarım bu eleştirileri bu sefer olumlu şekilde değerlendirebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
r_erarslan
Ad: Resat Erarslan
Has thanked: 76 time
Been thanked: 16 time

Mesaj gönderen r_erarslan »

En hızlı P2 aracı 1.36.7 ile turlamış GT3 araçları sadece 6-7 sn yavaş bu kadar dar geçişin zor olduğu bir pistte bu kadar az fark varken bu araçlar nasıl tur bindirecek bu bile başlı başına bir sorun.
İki saat boyunca ceza almadan dönmek yarıştan daha büyük bir challenge. Pist özel etkinlik düzenlemek için çok güzel ama iki saatlik multi-class dayanıklılık yarışı nasıl olacak kestiremiyorum.
Kullanıcı avatarı
FurkanOzcan
Ad: Furkan Özcan
Has thanked: 228 time
Been thanked: 251 time
İletişim:

Mesaj gönderen FurkanOzcan »

Tamamdır, Silverstone. Yapın 2 saatlik yarışı, sıfır sıkıntı. Pist geniş, uzun ve daha önce WEC'te birçok yarışa ev sahipliği yaptı. Çok iyi bildiğimizden değil ama bu ligin bir yönetim kısmı vardır ve ben bu yönetime dahil değilim. Organizasyon ve liderlik anlamında yeterince tecrübem ve yeteneğim yok. Bu yüzden o beş kırmızı ışık sönene kadar yönetimdeki insanların çalışmalarına bağımlıyım. Fakat ışıklar söndükten sonra tecrübem ve yeteneğime haklı sebeplerle güveniyorum. Aynı zamanda teknik altyapı hakkında da çözüm önerilerini daha önce defalarca kez sundum diğer pilot arkadaşlarla beraber. Günün sonunda o önerilerin bazıları uygulamaya konuldu veya değerlendirildi grip olayı ve server ayarları gibi. Sezon başlamadan önce grip konusunda benim dinamik pist isteğim de doğrudan reddedilmişti ama sonradan bizzat reddedenler tarafından bizim hiçbir ısrarımız olmadan getirildi. Demek ki her kafadan çıkan ses diyerek indirgenmeyecek kadar ciddi bir şey söylemişiz.

Ayrıca, evet her kafadan bir ses çıkıyor. Fakat "ayrı" bir ses değil "aynı" ses çıkıyor bu sefer. Bizden geri bildirim vermemiz istendi, yarışacak bizleriz, endişelerimiz haklı çıktı ama boş boş konuşan bizler oluyoruz yine. Ben bunu anlamıyorum bir türlü. Dünden sonra Donington pistini önerecektim ama ondan önce kendim çıktım turladım ve FPS'de sıkıntı çıkarabileceğini gördükten sonra vazgeçtim mesela. Yani boş boş da konuşmuyorum, konuşmadan önce düşünüp deniyorum baya. "Öyleymiş, böyleymiş" dediğimiz pistlerde görünmez duvarlar ve pist sınırları var. Alternatifleri olan orijinaller var ama burada ısrar ediyoruz. Super Cup pistlerine laf etmedik, Fuji haricinde test yapılan pistlere laf etmedik ama topluca her şeyde şikayet etmişiz gibi gözüküyor.

Yönetimdeki kimsenin çabasını, ayırdığı zamanı yok saydığımız yok. Ama bizim önerilerimiz Serkan'ın gayet güzel ifade ettiği gibi göstermelik dinlendiği sürece bu sorunlar ve bu tepkiler olacaktır. Bu durumu kişisel almayıp şu lanet pist yerine Silverstone'u (bu pist de örnek orijinal alternatif olarak söylendi özellikle bu demiyorum ama en iyisi bu gibi duruyor) koyduğunuzda sorunlar kalkacak ve tüm herkes mutlu olacak. Bu da bu kadar zor olmamalı.
Kullanıcı avatarı
Taner
Süper Moderatör
Has thanked: 247 time
Been thanked: 416 time

Mesaj gönderen Taner »

Ben 100 turdan fazla attım çevrimdışı. Ne görünmeyen duvar ne de tuhaf bir hasar oldu. Gayet akıcı ve keyifli bir cadde pisti. Kaldı ki AC'nın motor patlatma olayı tamamen saçma ve o bahsedilen sorun neredeyse her pistte var.
Boşluğa nerede düşülüyor? Ben bulamadım.
Herkes aynı şartlardayken nasıl haksızlıktan bahsedebilirsiniz?
Pist ne zaman paylaşıldı ondan bile haberin yok. Yarışın kaç saat olduğundan bile haberi yok burada yazanların.
Duvara çarpmadan sürdüğünüzde hiç bir sorun olmuyor. Boşluğa da düşmüyorsunuz.
Pilot sayısının cadde pistinde olduğundan takımlara bırakmak istedik. Ama maalesef ki ne antrenman ne de testlere katılınıyor.
Takvim belli. Pistte de sorun yok. Çalışıyor her şeyi. Duvardan uzak durun, kadife gibi sürün, puanları kapın.
Kullanıcı avatarı
Boundless
Forum Yöneticisi
Ad: Engin
Has thanked: 631 time
Been thanked: 685 time
İletişim:

Mesaj gönderen Boundless »

Arkadaşlar pistte sorun varsa sorun olan bölgeleri yazarmısınız kontrolleri sağlayalım uygun olmaz ise değişiklik yapılır fakat yarışı etkileyen bir sebep bug yoksa gayette keyifli güzel nir yarış olur. Pistte offline olarak 20 tur civarında attım duvarlara hiç temas etmedim duba geçişlerinde dikkat etmek dışında pek bir zorlukta görmedim. Geniş ve geçişlerin tur bindirmelerinin zorlayacağı zorlu bir pist biraz sabrımızı zorlasın bakalım.
Raporları bekliyoruz :)
Kullanıcı avatarı
Aranel Ciryatan
Forum Yöneticisi
Ad: Mehmet
Has thanked: 215 time
Been thanked: 897 time
İletişim:
Aranel Ciryatan’s avatar
Loading…

Mesaj gönderen Aranel Ciryatan »

Dostlar selam takvimimiz 16.01.2018 tarihinden beri belli aslında. Hatta şuan yine girip bakabilirsiniz. Pistte biraz önce yaklaşık 15 tur attım ve bir hata görmedim. Cadde pisti olduğu için biraz zor bir pist ama zaten adı üzerinde Platin lig :) En iyilerin ligi.

Eğer şu hayali duvar olayını nerede yaşadığınızı paylaşırsanız sevinirim.
The World is Mine!
Kullanıcı avatarı
EmreDFace
Ad: Emre
Has thanked: 18 time
Been thanked: 110 time

Mesaj gönderen EmreDFace »

Topluluğun isteğine göre hareket edin yönetim.Kafanıza göre yama pist koymayın şu turnuvalara.Her anlamda daha az sıkıntı olur.
Kullanıcı avatarı
Boundless
Forum Yöneticisi
Ad: Engin
Has thanked: 631 time
Been thanked: 685 time
İletişim:

Mesaj gönderen Boundless »

EmreDFace yazdı:Topluluğun isteğine göre hareket edin yönetim.Kafanıza göre yama pist koymayın şu turnuvalara.Her anlamda daha az sıkıntı olur.

Topluluğun bize göre haraket etmesi gerekiyor Emre ne yazıkki. Büyük bir sorun olmadığı sürece takvimde hangi pist varsa odur. Burada organizasyonu düzenleyen biziz ne yazıkki herkesin isteklerine cevap veremiyoruz, çünkü herkesin isteği çok farklı.Çoğunluğun onayına sunduğumuz kısımlar var ayrıca. Onun haricinde organizasyonda ve kurallarda ne yazıyorsa odur. Baştan söyleniyor hazırlanıyor herkes kabul edip geliyor. Bunun aksi büyük bir sorun yada pistte bir bug olmadığı sürece değişmez
Kullanıcı avatarı
AirborneTR
Ad: Levent
Has thanked: 103 time
Been thanked: 67 time

Mesaj gönderen AirborneTR »

Test seansında turladım, ondan önce de 1 haftadır bu pistte çalışıyorum. Ben bir bug görmedim. Evet duvarlar sıkıntılı çok yakın geçmemek lazım. Benim deneyimim, ben aha takılacak dediğim durumlarda takılmadan geçtiğim oldu, benim fov ayarımla alakalı olabilir. Kesme cezasını da inceleme fırsatı buldum, kesme cezasını pole lere göre vermiyor, olması gerektiği gibi pistin sınır çizgisinden 4 teker de çıkarsa veriyor. Bazı virajlarda 4 teker çıksa bile pole e değilmeden geçilebiliyor buna dikkat etmek lazım. Direkleri değil pist sınır çizgisini gözlemek lazım.

Yapılabiliyorsa belki pist kesme ceza süresi bu yarış için düşürülebilir. 2-3 saniye olsa kesmeyle kazanılacak süre rahatlıkla geri verilir.

Pist değişikliği yapılmayacak diye belirtilmiş ama ben de fikrimi söylemek istiyorum. Evet bu pist özellikle multiclass bir yarış için çok da uygun değil. Ama daha önce Sepang da da 1 ay çalışmıştım sonra takvimden alınınca emekler boşa gitti. Burada da 1 haftadır turluyorum setup oluşturmaya çalışıyorum. Bence pist değişiklik itirazları sezon başlamadan önce takvim açıklandığında yapılmalıydı, bu şekilde çalışan arkadaşların emekleri boşa gidiyor. Zaten zar zor vakit bulup ayırıyoruz. Ayrıca pist sıkıntılı olsa da kaza durumunda milyon dolar zarar etmeyecek takım sahipleri veya pilotlar sakatlanmayacak. Tadını çıkarmaya bakalım.

“DUYURULAR” sayfasına dön