Assetto Corsa GenelAssetto Corsa performans sorunsalı

Assetto Corsa genel konuşma alanı.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
fcaglayan
Ad: Fatih
Has thanked: 12 time
Been thanked: 13 time

Assetto Corsa performans sorunsalı

Mesaj gönderen fcaglayan »

Önceleri bu şekilde bir sıkıntım yoktu ama monitörü değiştirdikten sonra AC de gariplikler başladı bende.
Hiç bir oyun bende kasmıyor ama bu AC de ne varsa bu yarış burnumdan geldi. Tam da virajlarda FPS bir anda düşüyor ben çok yavaşlarsam düzeliyor.
Makinem I5-6500 , 16GB ram , 1060 ekran kartı var.
2K monitör almıştım ilk başta windows 2K kullanıyordum ama AC de oyunu 1080 açınca ekran küçük kalıyor.
Şimdi windows u da 1080 e düşürdüm ama gariplik burada başlıyor AC açıldığında 1080 yazmasına rağmen sanki windows 2K gibi yine küçük ekran açıyor sonra alt+tab la full screen yapiyorum. Eskiden herşey full hiç kasmazdı şimdi kasmaya başladığında bazı ayrıntıları da düşürmeme rağmen oyun düzliklerde 90 fps giderken virajlarda bir anda kasmaya başlıyor. Yorumlarınız nelerdir nasıl düzeltirim bu işi? Nvidia ya göre hatta 2K herşey full aç diyor amcam da ne mümkün.
Steam: fcaglayan77
Kullanıcı avatarı
r_erarslan
Ad: Resat Erarslan
Has thanked: 76 time
Been thanked: 16 time

Re: Assetto Corsa performans sorunsalı

Mesaj gönderen r_erarslan »

Çözünürlük konusunda oyunda bir gariplik var oyunu windows çözünürlüğünde açman lazım diğer türlü seninde karşılaştığın gibi saçmalıklar oluyor. Masaüstü ve oyun çözünürlüğünü 1440p'ye ayarla onu hiç elleme detay ayarlarını kurcala. Reflection, shadow, anti-alising ayarlarını kıs
Kullanıcı avatarı
car_lover
Süper Moderatör
Ad: Semih Emre
Has thanked: 154 time
Been thanked: 278 time

Mesaj gönderen car_lover »

Çözünürlüğü düşürürsen işlemciye binen yük daha da artıyor. AC de kasmaların nedeni genelde işlemci oluyor. Çözünürlük ve ayarları kısmana gerek yok sadece reflections kısmını tamamen düşür diğerleri yüksek kalsın.
Kasmadaki bir diğer neden kullanılan modlar yada app lar olabiliyor olmazsa birde onları tek tek kapatarak denersin.
teg9094
Ad: Tunca
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 time

Mesaj gönderen teg9094 »

merhaba, bende seninle aynı sistemi kullanıyorum gibi gözüküyor i5 7500,16gb vre gtx1060.. ve tv'ye baglı birsekilde 4k çözünürlükte oynuyorum. 90fpslerdeyim herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum başka bir yerlerde bi ayar sıkıantılı olabilir monitör ve çözünürlükleri kurcalamanı öneririm. Yansıma gibi efektlerden kaynaklanacağını zannetmiyorum..
Kullanıcı avatarı
hakan
Ad: hakan
Has thanked: 2 time
Been thanked: 5 time

Mesaj gönderen hakan »

yarisirken kullandigin appleri kapa ve dene bazi appler islemciyi zorluyor . ingilizcen var ise degisik cozumler : GUYS I FOUND A HUGE LEAD FOR SOME PROBLEMS! the creators update resets some of my NVIDIA Control Panel settings... and it switched to run graphics off of my CPU and not my GPU.... so all my games were trying to run off my CPU.... make sure to switch this back to your graphics card! To fix this go to "Configure Surround, PhysX" and under PhysX settings change your processor back to your GPU and not your CPU! then click apply. I restarted my PC but I dont think you need too. Hope this helps all of you!

veya birisi sunu yapmis : I solved my problem by disabling the intel turbo boost as Elies said.
Really tnx :)
Kullanıcı avatarı
RevHead
Ad: Onur Şanal
Has thanked: 79 time
Been thanked: 28 time

Mesaj gönderen RevHead »

hakan beyin ilk yazdığı seçenek garipmiş ekran kartı olarak sistemin işlemciyi kullanmasını ilk kez duyuyorum.
intel'in turboboost özelliğini kapatmak isterseniz throttlestop adlı program işinizi görecektir. cpu'nun (sallıyorum) 2.6dan 3.8e çıkmasını engelleyecektir. bunun en büyük artısını sıcaklıkların düşmesinde göreceksiniz ancak burdaki soruna çözüm olur mu o kadar bilgili değilim maalesef. (turboboost kapalı kalması için throttlestop açık olmalı)

bunun dışında Intel Extreme Tuning Utility diye bir program var. normalde overclock yapanlar kullanıyormuş ancak sistemi izlemek için iyi bir program. içinde bir sürü grafik seçeneği var ordan kasma sırasında sistemde neler olup bitiyor görebilirsiniz. belki araştırmalarınızda yardımcı olabilir
Kullanıcı avatarı
hakan
Ad: hakan
Has thanked: 2 time
Been thanked: 5 time

Mesaj gönderen hakan »

revhead, bazi islemvcilerin i5 de oldugu gibi entegre gpu ya sahip ve bu gpu assettoyu kaldiracak kapasite de, ingilizce yazi da guncellemeden dolayi nvidia kontrol panelindeki ayarlar sifirlanmis ve islemcinin gpu sunun kullanilmasi na mumkun kilmis, ki olmamasi gerekir normalde , ordaki ayarlardan tekrar eskiye getirilmesi gerekmis sadece, oyle bi ihtimal var ise bu fps dusmesine sebep olur . fcaglayan cozumunu buldu ise paylasirsa iyi olur ,bizim de basimiza gelirse bilelim .

“Assetto Corsa Genel” sayfasına dön