Sohbet & GeyikF1 2017 ve Denuvo

Forum kuralları dahilinde serbest sohbet alanı

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
Enver
Ad: Enver
Has thanked: 9 time
Been thanked: 56 time

F1 2017 ve Denuvo

Mesaj gönderen Enver »

Evet arkadaşlar bildiğiniz gibi F1 2016 Denuvo 2 ile korunuyordu, korsan oyuncuları çok üzdü bu haber ki 19 Ağustos 2016'da çıkan oyun 26 Haziran 2017'de kırılabilmişti :lol:

Bu sene haberler Codemasters'ın değil korsancıların yüzünü güldürdü Denuvo 4.5 ile korunan ve 25 Ağustos'ta çıkan oyun 13 Eylülde CPY tarafından kırıldı :) Yinede oyuna gerçekten tutkun olanlar zaten multiplayer oynamak için alıyor, siz bu korsan işiyle ilgili ne düşünüyorsunuz :)
Resim
Kullanıcı avatarı
MUE
Süper Moderatör
Ad: Mehmet Uğur
Has thanked: 690 time
Been thanked: 292 time
İletişim:

Re: F1 2017 ve Denuvo

Mesaj gönderen MUE »

Küçüklükten belli böyle alıştık. Abimin ps2 si vardı. Korsan'a uyumlu hale getirmişti. Ve korsan oyunu o yıllardan bellidir biliyorum.
Korsanın devri bence bitmez.
Firmanın hakkını ödemek için alınır diyenlerde var. Türkiyedeyiz, herşey pahalı. İyi bir gelir olmadıktan sonra çoğu kesim yeni çıkan oyunları alamaz. Bu yüzden de korsana yönelir.

Bu sadece f1 için geçerli degil. Yeni çıkan çogu oyun artık Denuvo denen sistem ile korunuyor. Muhakak bununda yolunu bulup kırarlar. Kırılıyorda, geçte olsa.
Önceden tahmin edebildiğiniz ve edemediğiniz şeyler vardır. O tahmin edemediğiniz en tehlikeli şeylerdir.
Never Ever Stop Dreaming
/MEHMETUGURE

Kullanıcı avatarı
Enver

Mesaj gönderen Enver »

MUE yazdı:Küçüklükten belli böyle alıştık. Abimin ps2 si vardı. Korsan'a uyumlu hale getirmişti. Ve korsan oyunu o yıllardan bellidir biliyorum.
Firmanın hakkını ödemek için alınır diyenlerde var. Türkiyedeyiz, herşey pahalı. İyi bir gelir olmadıktan sonra çoğu kesim yeni çıkan oyunları alamaz. Bu yüzden de korsana yönelir.

Bu sadece f1 için geçerli degil. Yeni çıkan çogu oyun artık Denuvo denen sistem ile korunuyor. Muhakak bununda yolunu bulup kırarlar. Kırılıyorda, geçte olsa.

Bunun insanlarla da alakası var, fırından bir ekmek çalıp kaçsanız tüm mahallede hırsız olarak anılırsınız, 200 bin kişinin çalıştığı Microsoft'un Windows'unu lisansız olarak kullandığınızda size kimse bu hükmü vermiyor, Windows 7 40 milyon satır kod'dan oluşuyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
Vince
Has thanked: 226 time
Been thanked: 147 time

Mesaj gönderen Vince »

Enver yazdı:
MUE yazdı:Küçüklükten belli böyle alıştık. Abimin ps2 si vardı. Korsan'a uyumlu hale getirmişti. Ve korsan oyunu o yıllardan bellidir biliyorum.

Bunun insanlarla da alakası var, fırından bir ekmek çalıp kaçsanız tüm mahallede hırsız olarak anılırsınız, 200 bin kişinin çalıştığı Microsoft'un Windows'unu lisansız olarak kullandığınızda size kimse bu hükmü vermiyor, Windows 7 40 milyon satır kod'dan oluşuyor.

güzel söyledin hocam. Türkiye'de maalesef emek, telif, patent, kul hakkı gibi kavramlar oldukça sıkıntılı olduğu için korsan da pek sorun olarak görülmüyor.
Kullanıcı avatarı
MUE
Süper Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen MUE »

Ya işte böyle şeyler Türkiyede normal karşılanmıyor maalesef. Ya günümüzde çogu oyun artık erken erişim olarak Steam üzerinden piyasa çıkıyor. Kimisi uygun fiyat, kimisi pahalı.
Şimdi bir adamın sevidigi bir oyun çıkıyor. Steamde atıyorum 100 tl. Bu adam o parayı verecek kadar durumu yok diyelim. Bu adam o oyunun korsanını indiriyor. Oynuyor, ediyor sonra oyunu bitiriyor siliyor.

Sonra Steamde veya başka bir magzada, oyunun uygun fiyata düştügünü görüyor. Şimdi adam diyor ki, aaa bak ben bu oyunu oynadım çok güzeldi diyor. Bu fiyata düşmüşken alayım dursun diyor kütüphanemde. Böyle düşünen çok gördüm. O oyunun fiyatı cuzi bir miktardan piyasaya girse, hem ilk çıktıgı zaman satın alıp, o an ki heyecanı ile oynayacak ve daha çok satıcak belki. hemde çogu oyuncu korsana yönelmeyecek.

Mesela GTA 5, İlk bir kaç haftada satış rekorları kırdı. Ve oyuna harcadıkları parayı misli ile kazandılar. Ve halada satıyordur. Çıkış fiyatı 250 tl falandı hani. Şuan 180 tl.
Bu kadar beklenen ve sevilen bir oyun daha makul bir fiyatta çıksaydı. Daha çok satmazmıydı ?
Fiyat uygun olup, korsan koruma uygulanırsa derimki adamlar haklı. Bu oyunu şu fiyattan çıkarttılar, artık bir zahmette korsan'a yönelmeyin derim.

Oyunların fiyanın gittikçe artacagını düşünürsek, korsan devri bitmez. En azından Türkiyede.
Önceden tahmin edebildiğiniz ve edemediğiniz şeyler vardır. O tahmin edemediğiniz en tehlikeli şeylerdir.
Never Ever Stop Dreaming
/MEHMETUGURE

Kullanıcı avatarı
Enver

Mesaj gönderen Enver »

MUE yazdı:Ya işte böyle şeyler Türkiyede normal karşılanmıyor maalesef. Ya günümüzde çogu oyun artık erken erişim olarak Steam üzerinden piyasa çıkıyor. Kimisi uygun fiyat, kimisi pahalı.
Şimdi bir adamın sevidigi bir oyun çıkıyor. Steamde atıyorum 100 tl. Bu adam o parayı verecek kadar durumu yok diyelim. Bu adam o oyunun korsanını indiriyor. Oynuyor, ediyor sonra oyunu bitiriyor siliyor.

Sonra Steamde veya başka bir magzada, oyunun uygun fiyata düştügünü görüyor. Şimdi adam diyor ki, aaa bak ben bu oyunu oynadım çok güzeldi diyor. Bu fiyata düşmüşken alayım dursun diyor kütüphanemde. Böyle düşünen çok gördüm. O oyunun fiyatı cuzi bir miktardan piyasaya girse, hem ilk çıktıgı zaman satın alıp, o an ki heyecanı ile oynayacak ve daha çok satıcak belki. hemde çogu oyuncu korsana yönelmeyecek.

Mesela GTA 5, İlk bir kaç haftada satış rekorları kırdı. Ve oyuna harcadıkları parayı misli ile kazandılar. Ve halada satıyordur. Çıkış fiyatı 250 tl falandı hani. Şuan 180 tl.
Bu kadar beklenen ve sevilen bir oyun daha makul bir fiyatta çıksaydı. Daha çok satmazmıydı ?
Fiyat uygun olup, korsan koruma uygulanırsa derimki adamlar haklı. Bu oyunu şu fiyattan çıkarttılar, artık bir zahmette korsan'a yönelmeyin derim.

Oyunların fiyanın gittikçe artacagını düşünürsek, korsan devri bitmez. En azından Türkiyede.

Dediniz olayı ben yaptım Project CARS'ı azcık korsan oynadım sonra baktım Playstore'da indirimli 39₺ hemde Game of The Year Edition hemen aldım orjinaldan devam :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Vince
Has thanked: 226 time
Been thanked: 147 time

Mesaj gönderen Vince »

MUE yazdı:Ya işte böyle şeyler Türkiyede normal karşılanmıyor maalesef. Ya günümüzde çogu oyun artık erken erişim olarak Steam üzerinden piyasa çıkıyor. Kimisi uygun fiyat, kimisi pahalı.

Hocam Türkiye şartlarında ve ülkemizdeki alım gücü seviyeleriyle birçok insan için bu fiyatlarda oyun satın almanın ciddi manada zorlayıcı olduğu doğru. Bu konuda kısa vadede yapacak bir şey yok maalesef. Bana göre de çoğu oyunun çıkış fiyatı gereksiz derecede yüksek. Alım gücün olsa bile bir manada israf olarak da görüyorum hatta.

Fakat bu durum, bize birilerinin emeğini parasını vermeden korsan olarak kullanmak yoluyla hırsızlama hakkı vermiyor aslında maalesef.

Eserin yaratıcısı ve sahibi olarak adamlar (bize fahiş de gelse) istediği fiyatı koyma hakkına sahip. Bize yüksek geliyorsa (ki birçok durumda birçoğumuza geliyor), o zaman o oyunu / filmi / müziği tüketmeyiz, olup biter. Hoşumuza gitmese de işin doğrusu budur. Yani konu aslında fiyat veya alım gücü meselesi değil, tamamen etik bir mesele. Ama bir önceki sefer dediğim gibi, bu kavramlar pek akla gelmiyor bizim memlekette maalesef. Bir marangozun imal edip dükkanının önüne koyduğu masaya istediği fiyatı yüksek bulsak, "O da ucuz yapsaydı, o zaman parasını verip alırdım" diyerek o masayı çalıp evimize götürmeyiz; ama ne yazık ki elle tutulmayan ürünlerde pek böyle düşünmüyoruz.
Kullanıcı avatarı
MUE
Süper Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen MUE »

Sizde haklısınız. Bende öyle düşünüyorum. Yazımda pek anlaşılmamış olabilir. Bende sevdiğim korsan oynadığım oyunları. Steam de indirimli görünce almışlığım var.

Türkiyede biraz zengin olmak lazım. :)
Never Ever Stop Dreaming
/MEHMETUGURE

Kullanıcı avatarı
Emin Babaoglu
Moderatör
Ad: Rustoocas
Has thanked: 195 time
Been thanked: 295 time
İletişim:

Mesaj gönderen Emin Babaoglu »

Bahsi geçen oyun da F1 2017 :) 199 liralık Project Cars 2'den bahsedilse hadi neyse de, F1 2017 89 liralık çıkış fiyatı olarak uygun görünüyor. Bunun yanında iki oyun da $60 aslında ama ülkemizdeki fiyat farkı ortada.
Resim

“Sohbet & Geyik” sayfasına dön