Project Cars Teknik KonularPro olanlardan tavsiyeler lazım

Project Cars Teknik Konuları

Moderatörler: Moderatörler, PCars Admin, PCars Moderator

Kullanıcı avatarı
fcaglayan
Ad: Fatih
Has thanked: 12 time
Been thanked: 13 time

Pro olanlardan tavsiyeler lazım

Mesaj gönderen fcaglayan »

Bu siteyi bulduğum iyi oldu umarım sorunlarıma yardımcı olabilecek olanlar vardır :) Oyunu alalı neredeyse bir ay oluyor. İlk zamanlarda hep oyunun elimdeki direksiyon (logitech Momo) ile olan uyumunu suçluyordum iyi yapamamışlar diye. Gerçi şu an bile çok emin değilim, araba bazlı değişiyor olabilir mi? Çünkü Jack Spades FFB dosyalarını indirdikten sonra sanki biraz daha düzeldi ama bu dosyalar sadece direksiyonun force feedback ini mi etkiliyor yoksa direksiyon ayarlarını da içeriyor mu?
Birçok aracı aslında sorunsuz sürebiliyorum ancak bazı araçlar sürülemeyecek kadar fena hala. Örnek vereyim dün forumun timetrial challange da bulunan BAC Mono.
Yaşadığım sıkıntıyı söyleyim, bu konuda ne yapmak lazım araç ya da direksiyona müdahale de?
Örneğin düz yolda viraja yaklaşırken bir sıkıntı yok frene basıyorum ve direksiyon tamamen düzse viraja sorunsuz giriyorsun ancak bazı virajlar ard arda geliyor ve ilk hafif virajın içerisinde biraz yavaşlatıp düzeltip ardından gelen sert viraja daha sıkı bir frenle girmek gerekiyor ancak daha ilk hafif viraj içerisinde çok hafif frene dokunmamla bile araç genelde sola kilitliyor. Bu kilitlemenin sebebini kesinlikle anlayamadım durum ne oversteer ne de understeer koşullarına uymuyor.
Birinci sorum bu: Sadece araba ayarı ile ilgili olmadığını düşündüğüm aracın nerede ise hiç kullanılamayacak kadar kötü olduğu muhtemelen direksiyon ile ilgili durumlarda neler yapmak lazım? Örneğin hafif bir frende bile araç kilitliyor ve kızaklıyor ise ne yapmak lazım? Bu direksiyon ayarlarından kaynaklı mıdır ( mesela fren hassasiyeti vs düşürmek mi lazım arttırmak mı?) yoksa bu aracın kendi tune ayarlarından mı kaynaklıdır?
İkinci sorum ise kullanabildiğim araçlarda da (örneğin oyun şu an ki eventı RWD P30 LMP1) direksiyon olarak bir sıkıntım yok ancak ilk 50 ye giren birinin ghost unu koyduğumda adamın daha düz yolda bile benim önüme geçtiğini görüyorum. tamam araç daha hızlı gitsin diye downforce vs alcaltmıştır diyeceğim ama virajda da gayet güzel yol tutuyorlar. Bu yarışta daha önce bahsettiğimdeki gibi aracın kilitlemesi gibi bir saçmalık olmuyor ancak gerçekte olabilecek oversteer durumları söz konusu olabiliyor bunun için de viraj çıkışı gaza kontrollü basıyorum ancak ghost olarak kullandığım araç hiç oversteerdan etkilenmeden virajda basıp rahat geçebiliyor :D

http://projectcarssetups.eu/ sitesinde tanımlanan ayarları da uyguluyorum ama hala çok etkili olamadım . Bu araç setup ları kullanılan direksiyona göre de faklılıklar gösteriyor olabilir mi? Kabaca açıklayabilir misiniz bu durumlarda nerelere müdahale etmek gerekir?
Steam: fcaglayan77
Kullanıcı avatarı
ZaferDerelioğlu
Ad: Zafer
Has thanked: 158 time
Been thanked: 64 time

Re: Pro olanlardan tavsiyeler lazım

Mesaj gönderen ZaferDerelioğlu »

Bac monoda freni öne vermen lazım ben 75 lerde rahat ettim yoksa frenajda araba dağılır. Bazı araçların sürüş şekilleri farklı belki bu da seni etkiliyor olabilir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
ResimResim
Kullanıcı avatarı
blade036
Ad: Barış Ç.
Has thanked: 89 time
Been thanked: 90 time
İletişim:

Mesaj gönderen blade036 »

Merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldin. Bende momo kullanıyorum ve FFB'leri kullanmıyorum yani adaptörsüz oynuyorum. Oyunda momo tanımlı yani direksiyon merkezli bir sorunun olmaması gerekiyor.

Araçların farklı tepkileri olabiliyor oyunda, buna da zamanla antreman yaparak alışman gerekiyor. Fren kitlemeleri konusunda, frenajını iyi ayarlaman gerekiyor, sonuçta bir sim oyunu olduğundan dolayı mümkün oldugunca gerçeğe yakın tepkileri var araçların. Eğerki frenajda sorun yaşıyor ise oyunda araç ayarlarından fren basıncını azaltıp deneyebilirsin. Önden ve arkadan kayma durumu içinde araç ayarlarına bakmak gerekiyor (Ağırlık merkezini değiştirebilirsin). Kısacası direksiyon kaynaklı bir sorunun olacağını sanmıyorum.

Önemli olan pilotaj, yani viraja sen 50 ile girer kayarsın bir başkası doğru açı ve frenaj ile (ve de piste uygun setup) 70 km ile kaymadan girebilir.
Kullanıcı avatarı
Vince
Has thanked: 226 time
Been thanked: 147 time

Mesaj gönderen Vince »

Öncelikle, Jack Spade dosyaları SADECE FFB'ye etki eder.
Yalnız onlarla birlikte, kendi direksiyonun için (Momo sanırım) tavsiye edilen bazı baz (base) ayarlar olabiliyor. Ben DFGT için olanlarını kullanıyorum mesela. Bunun için o dosyaları edindiğin forumun sayfalarına bakmanı öneririm.

Kontrol ayarların ise tamamen ayrıdır bundan. Onları tercih ve zevkine göre değiştirebilirsin. Direksiyon hassasiyeti, pedal hassasiyeti, FFB şiddeti (Tire Force), direksiyon sertliği (steering gain) gibi onlarca parametre var. Bunları nasıl ayarlayacağın sana kalmış. Bir fikrin yoksa genelde varsayılan/default halinde bırakman önerilir.

Diğer taraftan, her bir aracın huyu suyu farklı genelde. Misal BAC Mono standart setup ile sürmesi epey sıkıntı bir araç. Bahsettiğin sitede güzel setup'lar bulabilirsin. Bunun gibi araçları daha kontrol edilebilir hale getirmen mümkün bu şekilde. Aracın setup'ı Project Cars'ta çok etkili. Farklı setup ile bambaşka bir araca döneşebiliyor.

Zaten zaman içinde oyuna aşinalık kazandıkça farklı araçları daha rahat sürebilir hale de geliyorsun.
Kullanıcı avatarı
okufa
Ad: Fatih Kürşat
Has thanked: 182 time
Been thanked: 120 time

Mesaj gönderen okufa »

Hoşgeldin,
Arkadaşlar gerekli cevapları yazmışlar. Bende momo kullanıyorum. TT eventinde fena olmayan bir derece yaptım ve en önemlisi keyifli ve kontrol edilebilir bir araç. Setup bu araçta oldukça etkili. Default ayarlarda 7 58 doğru setup ile 7 16. yani yaklaşık 45 sn gibi büyük bir fark var.
Bu da setup bilgisinin önemini gösteriyor. Ben firenlerin kilitlenmesine saçmalık değil doğru ayar yapılmamış derim.
Setup oluşturmak oldukça zaman isteyen her araca her piste her hava koşuluna göre değişgen olan bir süreç. Zamanla tecrübe kazandıkça kendi setupını oluşturabileceksin. Bunun için biraz sabırlı olman gerkiyor.
Kullanıcı avatarı
fcaglayan
Ad: Fatih
Has thanked: 12 time
Been thanked: 13 time

Mesaj gönderen fcaglayan »

Merhabalar herkese hoşbulduk.
Cevaplar içinde teşekkür ederim. Eğer dediğiniz gibi momo kullanan ve sıkıntı yaşamayan var ise belki benim hüsnükuruntumdur. Hangi driver kurulu bu arada sizde?
Ancak neden direksiyondan da kaynaklı olabileceğini düşünmemin sebebi ,dediğim gibi understeer ya da oversteer durumları değil. Her araçta olmuyor ama bazı araçlarda gaz ya da fren tepkilerinin normalden abartılı olduğunu farketmem. Mesela bu BAC mono da az bir frene basmam ile frenin kilitlenerek aracın sola çekmesi. Her seferinde daha yumuşak nasıl basabilirim ki diyorum.
Sanki ben frene %30 değil de %80 basmışım gibi bir tepki veriyor.
Bunu gaz konusunda da daha önce yanlış hatırlamıyorsam audi lms r18 hissetmiştim. Gaza %20-30 basmam ile oversteer oluyordu. Hatta bunu kalkışta şu şekilde de anlıyorum devir göstergesinin %100 bastığımda tam dolması yarım bastığımda yarıda sabit kalması gerekirken bu araçta sanki %80 dolduruyordu.
Ama dediğim gibi her araçta da bu şekilde olmaması emin olamamamı sağlıyor.
Steam: fcaglayan77
Kullanıcı avatarı
Vince
Has thanked: 226 time
Been thanked: 147 time

Mesaj gönderen Vince »

gaz ve fren pedallarının kalibrasyonlarını yaptın mı direksiyonu ayarlarken?

bir de gaz ve fren hassasiyetlerini düşürmeyi deneyebilirsin.
Kullanıcı avatarı
ZaferDerelioğlu
Ad: Zafer
Has thanked: 158 time
Been thanked: 64 time

Mesaj gönderen ZaferDerelioğlu »

Fren pedalları ile ilgili yazılımsal bir sıkınıntın var mı momo kullanan arkadaşlar yardımcı olur.
Ancak Bac Mono için araç setupı çok önemli hatta setup iyiken bende frenaj da zorlandım düzken bile frende araç arkayı bırakıyordu.
Bunu engellemek için fren ağırlığını ben öne vermeyi tercih ediyorum 75 ideal rakamdı nordda. Fren basıncı da 100 dü.
İstersen bu şekilde dene hala sıkıntın devam ediyorsa yazılımsan bir eksiklikte olabilir tabi dediğim gibi.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Zin
Ad: Hakan
Has thanked: 267 time
Been thanked: 622 time
İletişim:

Mesaj gönderen Zin »

fcaglayan yazdı:Merhabalar herkese hoşbulduk.
Cevaplar içinde teşekkür ederim. Eğer dediğiniz gibi momo kullanan ve sıkıntı yaşamayan var ise belki benim hüsnükuruntumdur. Hangi driver kurulu bu arada sizde?
Ancak neden direksiyondan da kaynaklı olabileceğini düşünmemin sebebi ,dediğim gibi understeer ya da oversteer durumları değil. Her araçta olmuyor ama bazı araçlarda gaz ya da fren tepkilerinin normalden abartılı olduğunu farketmem. Mesela bu BAC mono da az bir frene basmam ile frenin kilitlenerek aracın sola çekmesi. Her seferinde daha yumuşak nasıl basabilirim ki diyorum.
Sanki ben frene %30 değil de %80 basmışım gibi bir tepki veriyor.
Bunu gaz konusunda da daha önce yanlış hatırlamıyorsam audi lms r18 hissetmiştim. Gaza %20-30 basmam ile oversteer oluyordu. Hatta bunu kalkışta şu şekilde de anlıyorum devir göstergesinin %100 bastığımda tam dolması yarım bastığımda yarıda sabit kalması gerekirken bu araçta sanki %80 dolduruyordu.
Ama dediğim gibi her araçta da bu şekilde olmaması emin olamamamı sağlıyor.

Zaten işin güzelliği burada her araci ayni şekilde kullanabilseydin SİM olmazdı. Her araca her pist icin farklı setup yapman lazım. Bac mono icin catalunya Pisti'nde doğru ayarı yakalamak icin en az 2 gün uğraştığımi bilirim. Ayrıca FFb ayarlarını da her yarış icin ayrı ayarlamak iyidir. Bu arada bac'e çok takılma PCars daki en pro setup gerektiren araçlardan biridir.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Resim
Windows 10 / Intel Core i5 2500 @ 3.30GHz / MSI Z68MA-G43 / BenQ XL2410T / NVIDIA GeForce GTX 470 / Logitech Driving Force GT
Kullanıcı avatarı
blade036
Ad: Barış Ç.
Has thanked: 89 time
Been thanked: 90 time
İletişim:

Mesaj gönderen blade036 »

Oyuna yeni başladıgın için bence daha stabil araçlar ile antreman yap. Sanırımgt3 ligimize katılmak istiyorsun. GT3 araçlarını deneyebilrisin, nispeten dengeli araçlardır. Tabiki herkesin bahsettiği gibi kaymaları ve frenaj olayını ayarlarla da çözebilirsin.

“Project Cars Teknik Konular” sayfasına dön