Sim Racing DonanımlarıOculus Rift

Sim Racing donanımları hakkında her şey.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
Boundless
Forum Yöneticisi
Ad: Engin
Has thanked: 631 time
Been thanked: 685 time
İletişim:

Re: Oculus Rift

Mesaj gönderen Boundless »

Husnu yazdı:Touch ları takında yeni sensör ile beraber yeniden kalibrasyon yapıyorsunuz. Biraz daha detaylı oluyor . Sensörleri birbirine bakmayacak şekilde minimum 1 metre mesafede yerleştirmeniz gerekiyor. Ardında touch padlar aracılığı ile ortamdaki hareket alanınızı belirliyorsunuz. Bu alanı belirledikten sonra oculus size sanal bir sınır oluşturuyor. Bunu oculus takılıyken görebiliyorsunuz. İsterseniz ayarlardan kapatma imkanınız var. Kalibrasyonu yaptıktan sonra pratik yapabileceğiniz birkaç demo geliyor karşınıza. Touch padlarin algılaması ve hissiyatı güzel. Üzerlerinde titreşim de mevcut. Mesela sanal sınıra yaklaşınca padlar titriyor.

Kokpitten dolayı sensörlerin yerleşiminde biraz sıkıntı yaşadım . Aslında sıkıntı denemez. 3 lü monitör kullandığımdan dolayı geniş alanı görmesi için sensörleri sağ ve sol monitörleri en uç bölümüne koydum . Ayakta kullanım için çok iyi oldu ama kokpite oturunca sensörler oculusu ile paralel kaldı ve hareket algılamasında problem oldu. Bu sefer sensörleri monitör arkasına aldım . Sensörler önü açık olarak oculusu görmesi gerekiyor. Haliyle o alan dar olduğu için oculus ile arasındaki iletişimde bir miktar sıkıntı yaşadım . Ama en sonunda düzgün bir konum yakaladım .

En sonunda sistemi uzun süre kafadan çıkarmadan denedim. Spa 24 saatlik yarışta 3 stint üst üste attım. Galiba 3 saatten fazla sürdü. Öncelikle 3 saat kullanımdan sonra gözlerde herhangi bir rahatsızlık veya baş ağrısı yaşamadım . Bunun haricinde burun bölgesinde terleme oldu. Son bölümde oculus içini havalandırmaya çalıştım. Fakat ortamda soğutucu olsa belki bu tarz bir sıkıntı yaşamayabilirdim.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim yarış tekrarını izlemek acayip zevkli . Özellikle helikopter kamerası ya da kokpitte yan koltukta oturup detayları görmek çok farklı bir deneyim .

Araç simülasyonları haricinde başka birşeyler denemek lazım. Vakit bulursam onlara bakacağım .

merak ettiğim bir konuda vr kafanda dururken pite girdin tuşlara nasıl basıyorsun yazı nasıl yazıyorsun kafadan çıkarmak lazım heralde ama çıkartıp takması kolaymı kafaya yerleştirmede zorlanıyormusun
Husnu
Has thanked: 37 time
Been thanked: 57 time

Mesaj gönderen Husnu »

Boundless yazdı: merak ettiğim bir konuda vr kafanda dururken pite girdin tuşlara nasıl basıyorsun yazı nasıl yazıyorsun kafadan çıkarmak lazım heralde ama çıkartıp takması kolaymı kafaya yerleştirmede zorlanıyormusun

Button box ımın konumu iyi olduğu için pit limiter , toe veya blackbox ayarlarımı çok rahat yapabiliyorum . Direksiyon üzerindeki tuşlar da rahat bir şekilde kullanılır diye düşünüyorum. Birşey yazmaya gelince bazı şeyler yine button box a atanabilir. Ama farklı birşey yazacaksanız oculus u kaldırmanız lazım. Ben en çok windows ekranını görmek isterdim. Bu bilgiyi vermeyi unuttum. Windows ekranı oculus ta gözükmüyor. Wİndows ta bir işlem yapacaksanız kafanızdan kaldırmanız lazım. Ama windows ekranını oculus ta görmek için farklı yazılımlar varmış.

Bu arada oculus ile beraber kullanabileceğiniz tamamen ses komutları ile çalışan " DRE " isimli bir program var. 170 tane farklı komut var . VR cihaz kullanlar için bence mükemmel bir program .

Ekipten Elegan abimizin bu program ile alakalı blogunda yaptığı incelemeyi de sizinle paylaşayım

http://teamturkiyemotorsport.blogspot.c ... 05-29.html

DRE - (Digital Race Engineer)

DRE, tamamen iRacingde konusma iletisimi uzerine kurulmus saglam bir program. Toplamda 170'in ustunde komuta sahip ve tonlarca bilgi alis-veris imkani sunan 10/10'luk bir app.

DRE'yi kullanabilmeniz icin neler sart kosuluyor.

Ingilizce dilinde Windows
Voice Attack Full version 1.6 ve ustu
Mikrofon
iRacing
Internet baglantisi

** Bu arada kisaca baska önemli bir konuya degineyim...yaristaki hata marji..DRE'de su bilgide alinabiliyor -Incidents ahead on track - Baska söze gerek yok, sadece bu bile yarislarimiza basli basina apayri bir strateji getirir ;) **

Karar verdiniz, DRE'yi alip kullanacaksiniz, asagi-yukari 25$, bu sistem icin bedava.

Ilk basamaginiz windowsun kendi konusma programini 5-10 defa gözden gecirmeniz olacaktir...bunu yapmanizdaki en önemli faktör programin sesinize/sözlerinize ve ses tonunuza olan bagisikligini yukseltmenizdir. Haliyle...bu programin yarisini dahi kullanabilmeniz icin saglam bir ingilizce sart bunuda bastan yazmis olalim.

Ne voiceattack - ne de DRE bilgisayarinizi fazla yormuyor. DRE'nin en iyi sekilde calismasi icin iRacingin grafik ayarlarindan yarisci sayisini 63'e cekmeniz sart. Voiceattack'i herzaman admin modunda calistirmaniz önemli. Yaris icinde benzin ile verdiginiz komutlar herzaman secenek ekraninda ayarladiginiz ayar ile aynidir. DRE programi iRacingde hayalet ve izleyici modunda calismiyor.

Bir diger önemli bilgi ise DRE'nin sadece yol yariscilarina degil ciddi derin bir Nascar/Indy destegininde oldugudur ;)

Bu program icin illede Oculus ve buna benzer VR'ye ihtiyac yok ama olurda elinizin altinda VR varsa tabii ki cok daha kullanisli olur dusuncesindeyim.

https://www.youtube.com/watch?v=RX8WPhVfFtI

https://www.youtube.com/watch?v=Y-EuApbgytY
Husnu

Mesaj gönderen Husnu »

En sonunda Assetto Corsa da da denedim. AC video ayarlarında başlangıcı oculus olarak seçiyorsunuz. Menüler normal monitörünüzde açılıyor. Pit ekranına geldiğinizde oculusa geçiyor. Hissiyat aşağıda yukarı iracing ile aynı. Sadece aynaları optimize etmemişler . Aynalardaki görüntü sabit. İracing te bu detay sizin bakışınıza göre değişiyor. . AC de farklı olarak aracın dışına çıpıp inceleme yapma imkanınız da var. Güzel bir detay. Fakat sanki AC de bir tık daha fazla bulanıklık var gibi hissettim .

Roller Coaster oyununda denedim . Onda da boşluğa düşünce hissiyat bir garip oluyor. Ayrıca sağa ve sola dönüşlerde istemsizce azıcık o yönde doğru vücudunuzu yatırıyorsunuz. Garip bir durum gerçekten
Husnu

Mesaj gönderen Husnu »

ahmetis yazdı:.

Rfactor 2 de de denedim. DX11 ile beraber araç detayları güzel gözüküyor. Hissiyat olarak diğerleri ile aynı diyebilirim.
Husnu

Mesaj gönderen Husnu »

Arkadaşlar Oculus Rift satılık. İlgilenen varsa görüşelim.
Bu arada satmamın nedeni cihazı beğenmemem değil. Tam tersi 3 lü monitör yatırımı yapmayı düşünenler için mükemmel bir ürün. Ben bir sonraki nesli bekleyip elimdeki monitörleri biraz daha kullanmak istiyorum .
Kullanıcı avatarı
diabolus79
Süper Moderatör
Has thanked: 82 time
Been thanked: 102 time

Mesaj gönderen diabolus79 »

3lü monitor rifte gore daha tercih edilesi olduğu için mi satma kararı aldınız?
Husnu

Mesaj gönderen Husnu »

diabolus79 yazdı:3lü monitor rifte gore daha tercih edilesi olduğu için mi satma kararı aldınız?

Ben teknolojinin biraz daha gelişmesini bekleyeceğim. Özellikle çözünürlük artmalı ki zaten bir sonraki nesil bu olacaktır.Onun haricinde kokpit detayları , hissiyat monitörlere göre bambaşka. En azından zamanı gelince tam geçiş yapalım. Rift teki derinliği gördükten sonra monitör biraz resim modunda kalıyor. Karar vermek zor . Benim tercihim şimdilik bu yönde oldu.
Kullanıcı avatarı
Boundless
Forum Yöneticisi
İletişim:

Husnu yazdı:Arkadaşlar Oculus Rift satılık. İlgilenen varsa görüşelim.
Bu arada satmamın nedeni cihazı beğenmemem değil. Tam tersi 3 lü monitör yatırımı yapmayı düşünenler için mükemmel bir ürün. Ben bir sonraki nesli bekleyip elimdeki monitörleri biraz daha kullanmak istiyorum .

Çok hızlı bir satma kararı oldu bu bozdunmu aleti naaptın doğruyu söyle :)

Fiyat ve detaylarıda yazarsan ilgilenenler çıkabilir
Husnu

Mesaj gönderen Husnu »

Boundless yazdı:
Husnu yazdı:Arkadaşlar Oculus Rift satılık. İlgilenen varsa görüşelim.

Çok hızlı bir satma kararı oldu bu bozdunmu aleti naaptın doğruyu söyle :)

Fiyat ve detaylarıda yazarsan ilgilenenler çıkabilir

Yok ya neyini bozacaksın :D
Cihaz satıldı zaten :mrgreen: :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
Boundless
Forum Yöneticisi
İletişim: