Kendi Yaptıklarınız / Do it your self (D.I.Y)D.I.Y Assetto Corsa Joystick to H-Shifter

Bu Bölümdeki uygulamalar üyelerin kendi sorumluluğundadır. SimRacersTR sorumlu tutulamaz.

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
TBlackeye
Ad: Tolunay
Been thanked: 3 time

D.I.Y Assetto Corsa Joystick to H-Shifter

Mesaj gönderen TBlackeye »

Herkese merhaba Assetto Corsa'da daha önce yapılmamış olan Joystick H-Shifter yapımını anlatacağım. Daha önceden birkaç konuda bahsi geçmişti nasıl yapıldığını anlatacağımı yazmıştım fakat araya tatil girdiği için epey gecikti. Bu gecikme için özür diliyorum. Şimdi nasıl yapıldığına geçelim :)
Not: Eğer sahip olduğunuz Joystick Force Feedback desteklemiyorsa burada anlattıklarım malesef işinize yaramayacaktır.

İhtiyacımız olan programlar:
-FF Shifter 1.0 Beta 0.3
-Vjoy

FF Shifter Nedir ?
FF Shifter force feedback destekli joysticklerde kontrolcünün kalmasını istediğimiz bölgede durmasını sağlıyor.
1.Resim
Eklediğim 1.görseldeki Yeşil Alanlar Kontrolcünün belli bölgede kalmasını sağlayan FFB alanları, Mavi Kareler ise kontrolcünün orada kaldığı zaman basılmış gibi kabul edilecek tuşları atadığımız bölge.
2.Resim
Bu görüntü iste programın tuş atamalarını yaptığımız ayar ekranı.

Vjoy (Virtual Joystick) Nedir ?
Adından da anlaşılacağı üzere Windows ortamında sanal kontrolcü oluşturuyor. Program içerisinde klavyeden atayacağımız tuşlar yardımıyla sanki klavye üzerinden değilde bir kontrolcünün tuşlarına basıyormuşuz gibi oluyor. Bu da Assetto Corsa'da FF Shifter programının da yardımıyla H-Shifter yapmamıza yarıyor.
Resim
Bu görselde Vjoy Programında oluşturduğumuz sanal kontrolcünün tuş atamalarını yapıyoruz. Oldukça kolay ve kullanışlı bir program.

Şimdi gelelim Assetto Corsa'da çalışması için yapmamız gerekenlere
1- FFShifter Programını Açıyoruz ve Editor butonuna basıyoruz. Daha sonra Sol bölümden 1st gear' a tıklayıp hemen aşağıdaki Edit seçeneğini seçtikten sonra Primary send key bölümünden atamak istediğimiz klavye tuşunu seçiyoruz ve save butonu aracılığıyla kaydediyoruz. 6 vites için de aynı şeyi yaptıktan sonra bir metin belgesi açıp FFShifter programında start butonuna bastıktan sonra kontrolcümüzü 1. vites kutucuğuna getiriyoruz ve metin belgesinde atadığımız harf veya rakam yazdı mı kontrol ediyoruz. (Örneğin 1. vitese A harfini atadık, Program çalışırken metin belgesini açıyoruz ve vitesi 1 konumuna getiriyoruz. Metin belgesinde A harfinin yazması gerek.

2- Vjoy programında yapmamız gerekenler basit. Programı açtıktan sonra Button 1'e 1. vitese atadığımız tuşu, Button 2'ye 2. vitese atadığımız tuşu giriyoruz ve kaydedip çıkıyoruz. Resimde Ben T harfinden K harfine kadar ayarlamışım. Bunu 1'den 6'ya kadar ayarlamadım çünkü o tuşlarla turboyu ayarlıyoruz. Oyunda başka bir fonksiyonu olan tuşları ayarlarsak çakışma oluyor.
Atanan Harf:TYUIOP
Vites: :123456 (Aynı zamanda vjoy programında buton dizilimi.)

3- Ayarladığımız tuşları Oyunun kontroller ayarlarında viteslere atıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken vitesleri ayarlarken joystickten değilde klavyeden basmalısınız diğer türlü karışabiliyor.

Yapmamız gerekenler bunlar. Deneyipte problem yaşayan herkese yardımcı olurum. İyi akşamlar. :) SimracersTR için Tolunay Karagöz tarafından oluşturulmuştur. Kaynak göstermeden kullanılmamasını rica ediyorum..[/align]
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Re: D.I.Y Assetto Corsa Joystick to H-Shifter

Mesaj gönderen antking »

Hshifter isteyen arkadaşlara mükemmel çözüm olmuş. Kendin denedin mi
Kullanıcı avatarı
TBlackeye
Ad: Tolunay
Been thanked: 3 time

Re: D.I.Y Assetto Corsa Joystick to H-Shifter

Mesaj gönderen TBlackeye »

Evet ben aktif olarak kullanıyorum. Hatta rehberi hazırlamadan önce bir video çekmiştim. Çok düzgün bir çekim olmadı ama :)

https://www.youtube.com/watch?v=iV-QtNRoo98

“Kendi Yaptıklarınız / Do it your self (D.I.Y)” sayfasına dön