2015 - 2016 Marcas Pist ŞampiyonasıYas Marina Hikayesi ve Röportajları

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Yas Marina Hikayesi ve Röportajları

Mesaj gönderen antking »

marina_circuit_logo.png
marina_circuit_logo.png (11.62 KiB) 1617 kere görüntülendi
marina_circuit_logo.png
marina_circuit_logo.png (11.62 KiB) 1617 kere görüntülendi

Şampiyonanın sondan bir önceki yarışı olan Dubai'de ki Yas Marina pistinden herkese selamlarlar.

Gerçekten çok çekişmeli geçen ve özellikle podyumu ilgilendiren bu yarışı geride bırakmış bulunuyoruz. Genel klasmana baktığımızda Serkan buraya gelmeden önce şampiyonluğunu netleştirmişti. Esas önemli olan podyumu kimlerle paylaşacağıydı. Engin ve Erşan aynı puanlarla 2. lik ve 3. lüğü paylaşıyordu. Hemen arkasında ufak bir hatayı bekleyen Semih vardı. O hata Erşan'dan geldi. 6 sırada yarışı tamamlayan Erşan ile Semih arasında puan farkı 1 e düştü. Almanya da podyum için büyük bir mücadele olacak 3lü arasında.

DREAM Takımı Taner'den yoksun bir şekilde piste çıktı. Serkan attığı 4 tur sonunda yarışa beklenenden kötü bir şekilde 3. olarak başladı. Serkan neredeyse bütün yarış boyunca yılmadan Semih'i kovaladı.11. turda yaşadıkları kazadan sonra Semih farkı açtı. Ancak son turlara girilirken pistin en uzun düzlüğünde iyi atak yaparak son 3 tura önde girdi ve yarışı lider olarak bitirdi. Adnan'ın attığı 5 turdan 2si geçerliydi. Yaptığı zaman ona 5.liği getirdi. Yarış Adnan için iyi gidiyordu ve sanş onunlaydı. Fakat 12. turda 17. viraja girerken aracı spin attı ve 5. liğe geriledi. Daha sonra Alper ve Engin'in kazasınından yararlanıp 4. lüğü aldı ama iyi savunma yapan Engin ona 3.lüğü vermedi. Emin teknik sıkıntılar yaşıyordu. Ne kadar istikrarlı turlar atsada 2.33 altına düşemedi ve yarışa sonuncu başladı. Teknik sıkıntıları bir türlü atlatamayan Emin 2. turu döndükten hemen sonra yarışı bırakmak zorunda kaldı.

HAWK Takımı iyi bir Burak ile güçlendi demiştik ama malesef Burak'ı pistlerde göremiyoruz. Adjustik ve Mehmet yaptıkları dereceler ile 10. ve 11. sıraları alıyorlar. Ekibin başarılı isimlerinden Alper yaptığı derece ile başlangıçta 6. olarak yer alıyor. Adjustik yarış boyunca istikrarlı bir sürüş sağladı ve 7. liğe kadar yükseldi. Pilotların kabusu olan 17. virajda Emre'nin arkadan çok sert darbesi ile sonunculuğa geriledi. Son turlara tekrar Emre'nin önünde girdi ama 14. tur dönülmeye başlanırken 1. virajda yine Emre'nin darbesi ile sonunculuğa geriledi ve yarışı bu şekilde bitirdi. Temiz bir yarış çıkartan Mehmet yarışa bir türlü adapte olamadı ve özellikle pist sınırları içinde kalmakta çok zorlandı. Bunun neticesinde yarışı 9. olarak bitirdi. Alper takıma sonradan katılmasına rağmen gerçekten takıma fazlası ile katkı sağladı. İyi bir yarış geçiren Alper'in en çok zoralndığı kısım Engin'i geçmekti. Son turlara girilirken Engin'in geride bırakan Alper 15. tur dönüldüğünde ilk virajda Engin'in teması ile 2 sıra geriye düştü ve yarışı 5. olarak tamamladı.

EVC Takımın da malesef Balcis takımının yanında yer almadı. Sıralama turlarında Erşan üst üste attığı olumsuz turların ardında son turunda 2.23.707 lik derecesi ile pole pozisyonuna oturdu. Yarış başladığında ilk virajı istediği gibi alamadığı için bir anda 7. liğe kadar geriledi. Podyum için üst sıralarda olmasına çok ihtiyacı vardı. Daha ilk tur tamamlanmamıştı ve hızlı virajdan sonra ki sola dönüşte içerden geçmek çalışan Efe Can ile temas yaşadı ve son sıraya geriledi. Artık puan almak için risk alması gerekiyordu. Üst sıralara doğru tırmanmaya başladığında Mehmet'in (ACTR) savunmasını kırmak için baya uğraştı ve istediğini aldı. Ardından Efe Can'ın da geride bırakarak podyum için ihtiyacı olan 6.lığı ve beraberinde 8 puanı alarak yarışı tamamladı. Emre üst üste attığı istikrarlı turlarla bu sefer istediğini alacak gibi duruyordu. Biliyorsunuz ki Emre her yarış iyi gitmesine rağmen sonlara doğru yaşadığı konsantrasyon eksikleri yarışı son sıralarda bitirmesine sebep oluyordu. Emre izleyenleri şaşırtmadı ve bu yarış da arka arkaya yaşadığı kazalar ile yarışı Adjustik önünde 10. olarak tamamladı. Umuyoruz ki Emre gerçek sürüşünü önümüzdeki şampiyonalara yansıtır ve hak ettiği yeri alır.

ACTR Takımı na baktığımız da gene hazır asker olarak hepsi piste çıkmıştı. Semih'in podyumu alması için üst sıralarda yarışı tamamlaması ve Erşan'ın puan kaybetmesi gerekmekteydi. Semih çok iyi bir yarış geçiyordu liderliğe çok yakındı. Ancak 14. turda virajdan çıkarken biraz ağır kalınca Serkan'ın onu geçmesi engel olmadı ama Erşan'ın arka sıralarda kalması ve yarışı 2. bitirmesi podyum hayallerini son yarışa saklamasına yetti. Engin sıralama turlarında 7 tur atmasına rağmen yarışa 4. olarak başladı. Bütün yarış boyunca Alper'in geçişini savunan Engin bu kadar istekli olan Alper'e 13. turda yerini verdi. Sadece 1 tur dayanan Alper, Engin ile yaşadığı temastan sonra arka sıralara düşerken Engin tekrar eski yerine döndü. Savunması çok iyi olan Engin yerini son 3 turda Adnan'a karşı koruyarak podyumda 2.liğin güçlü adaylarından oldu. Mehmet sıralama turlarından sonra yarışa 2. olarak başlamaya hak kazanmıştı. Fakat önce ki yarışlarda olduğu gibi yaşadığı kazalar onu son sıraya taşımıştı. Önce ilk turda hızlı virajda attığı spin ardından takım arkadaşı Engin ile yaşadığı temastan sonra tekrar son sıralara geriledi. Ama bu sefer çok yukarılara tırmanamayan Mehmet yarışı 8. olarak tamamlayabildi. Efe Can gene orta sıralarda yarışa başlamıştı. Tam 5 tur boyunca Emre ile mücadeleye girmişti bu mücadele ikisini de yavaşlatıp ön sıralardan kopmalarına sebep oldu. Bu esnada arkada kalan yarışçılar da yaklaşmıştı. Emre' nin 6.turda yaptığı kaza Efe Can'ın istediğini almasını sağladı. İstikarlı sürüşlerine devam eden Efe Can arkadan takım arkadaşı Mehmet'in de savunma desteği ile son 2 turda Erşan'a geçilmesinden sonra yarışı 7. olarak tamamladı.

- Yarış Sonu Röpörtajları -

-HAWK Takımından Mehmet bizimle, çok temiz güzel bir yarış çıkardınız fakat ciddi adaptasyon sorunu var gibiydi. Bunun neticesi de sonuç olarak yansıdı. Asıl merak edilen Burak'ın takımda ki durumu nedir ?

-Yas Marina yarışı güzel geçti. Çok iyi bir skor elde edemesem de, keyifli ve çekişmeli bir yarıştı. Kullandığım ekipmanları elimden geldiğince zorlayıp iyi bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu yarışta sıramı koruyup puan almak istedim. Pek zorlamadım üst sıralara çıkmak için. Burak 2-3 yarışa katılamadı. Birinde hasta oldu gelemedi. İşlerinin yoğunluğundan gelemedi. Bu aralar pek haberleşemiyoruz. Sezon bitmek üzere, son yarışımız Hockenheimring de olacak. Yine güzel bir pist. Bakalım Hockenheimring'de bizi neler bekliyor olacak.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

-Bu yarışta istediğini alamayan Erşan yanımızda.Çok sıkıntılı bir sıralama turu geçirirken, son turda müthiş bir zaman yaparak pole pozisyonunu aldın. Genel sıralamada ikincilik için bu yarış çok önemliydi sizin adınıza. Ama daha ilk tur tamamlanmadan işler ters gitmeye başladı. Neler yaşandı o ilk temasta ve yarışın sonrasında.

-Aynen dediğiniz gibi zar zor sıralama turu atıp pole pozisyonunu almama rağmen ilk tur sonunda en son sıraya düştüm. Daha ilk viraj sonrasında zaman zaman yaşadığım teknik sıkıntılardan dolayı ile hızla sıra kaybettim, aynı tur içerisinde Efe Can'ın teması sonrasında son sıraya yerleştim. Yine de yarışı bırakmadan hızlanmaya gayret ettim ancak sanıyorum 2. veya 3. turda aracın kendini kitlemesinden dolayı bir kere daha kaza yaptım. O esnada sinirle yarışı bırakmak aklımdan geçtiyse de araç pert olmadıkça yarış bırakmayı etik bulmadığım için devam ettim. İlerleyen turlarda Efe Can ile bir kaç kere daha temas yaşadık, yine pozisyon kaybettim ama sonuçta güzel mücadele yaşadığım Mehmet(HAWK), Mehmet(ACTR) ve Efe Can'ı geçerek alabileceğim en iyi pozisyonu aldım. Baştan beri ısınamadığım bu pistte kendi adıma çok kötü bir sonuç alsam da pozisyon savaşı bakımından en aktif yarışım oldu sanıyorum.

-Son yarış sizin için çok önemli bu yarışta ki 6.lık Semih'in sizi yakalamasına sebep oldu. Eğer podyum istiyorsanız sezonun son yarışını Semih'in önünde kapatmalısınız.

-Aynen öyle, bir yandan da iyi oldu, son yarış gayet heyecanlı geçecek. Herkese bol şans şimdiden.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

-Podyuma çok yakın olan Engin, Alper ile uzun soluklu bir mücadele yaşadın. Sona gelirken küçük bir temasla savruldunuz ve sen biraz da şansla yolda kalmayı başardın. Devamında son 2 tur Adnan seni zorladı ama geçiş vermedin ve 3. oldun. Ayrıca bu 3. lük belki de sana şampiyona sonunda podyum getirecek ne söylemek istersin ?

-Neredeyse yarışın başından sonuna kadar mücadele ettik. İlk turlarda dışarıya çıkıp arabanın arkasını kaydırmam sonucunda Mehmet'e ufak bir temasla gerilere düştü ve Alper ile mücadelemiz başladı. Adnan'ın peşinde geçmek için boşluk ararken Alper de beni zorlamaya başladı. Bu arada Semih ile Serkan yaklaşık 6-7 sn arayı açtılar. Alper beni çok zorlamaya başlamıştı ve onu geçirmemek için uğraşırken Adnan da arayı açtı. Aramızdaki fark 9 saniyeye kadar çıktı ve ben Alper yerine Adnan'a odaklanıp hızlanmaya başladım. Tam bu sırada Adnan hızlı virajda spin attı ve rahat bir şekilde Adnan'ı geçtik ve daha sonrasında güzel bir atakla Alper beni geçti ve bir süre onu takip ettim . Start düzlüğünde biraz erken fren yaptı zaten lastiklerimiz bitik vaziyetteydi. Ben virajın iç kısmına kaçtım Alper de doğal olarak virajın içine girdi ve ufak bir temas yaşadık. Alper spin attı ve kendisini geçtim. Sonrasında Adnan tekrar arkama girdi zorda olsa 3. oldum. Alper ve Adnan'a teşekkür ederim çok keyifli mücadeleydi ama özellikle Alper ile mücadelemiz hem keyifli hem çok yorucuydu. Şampiyona için Semih ile amacımız Erşan'ın önünde bitirmekti.Nitekim istediğimiz gibi oldu ve çok önemli puanlar aldık. Son yarışta 2-3-4 sıralar değişebilir. Çok çalışmamız lazım. Yarışa katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.

-Mehmet (ACTR) yaklaşık 2-3 tur boyunca Erşan'ı savundunuz. Bu biraz takım arkadaşlarınızın şampiyona sonunda podyumda yer almasını sağlamak için yapılmış gibi geldi. Siz ne söylemek istersiniz ?

-ACTR ekibi olarak yarış anında telsizlerle devamlı iletişim halindeyiz. İlk turlarda Engin'in yoldan taşması sonrası, arkasında kaza yapmam nedeniyle zaten arka sıralara düşmüştüm. Şampiyonada ikincilik durumu tehlikede olan Engin'e destek olmanın bu yarış için daha iyi olduğunu düşündüm ve elimden geldiğince Erşan'ı arkada tutmaya çalıştım.

-Sonuçta istediğinizi elde ettiniz. Bakalım bu yaptığınız son yarış da Engin'in podyuma 2. olarak çıkmasına yardımcı olacak mı ?

-Şampiyona sonunda ilk 3 içinde 2 ACTR yarışçısı olacağını düşünüyorum.
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-15-1.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-15-1.jpg (536.32 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-15-1.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-15-1.jpg (536.32 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-13-13.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-13-13.jpg (522.25 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-13-13.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-13-13.jpg (522.25 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-11-34.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-11-34.jpg (709.83 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-11-34.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-11-34.jpg (709.83 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-50.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-50.jpg (582.05 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-50.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-50.jpg (582.05 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-18.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-18.jpg (643.63 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-18.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-9-18.jpg (643.63 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-8-43.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-8-43.jpg (813.08 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-8-43.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-8-43.jpg (813.08 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-7-52 - Kopya.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-7-52 - Kopya.jpg (763.27 KiB) 1617 kere görüntülendi
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-7-52 - Kopya.jpg
Screenshot_marcas_toyota_corolla_yas_marina_circuit-night_27-3-116-17-7-52 - Kopya.jpg (763.27 KiB) 1617 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
Emin Babaoglu
Moderatör
Ad: Rustoocas
Has thanked: 195 time
Been thanked: 295 time
İletişim:

Re: Yas Marina Hikayesi ve Röportajları

Mesaj gönderen Emin Babaoglu »

Keyifle okuduğum bir yazı oldu, teşekkürler.
Resim
Kullanıcı avatarı
adnaneren1977
Ad: Adnan Eren
Has thanked: 68 time
Been thanked: 82 time
İletişim:

Mesaj gönderen adnaneren1977 »

HELAL OLSUN YA ZAMAN AYIRIPDA BU İŞLE İLGİLENMENİ TEBRİK EDİYORUM.KOPYALA YAPIŞTIR DEĞİL. YARIŞI AYNEN ANLATMIŞSIN . Boundless 34 BEN TEŞEKKÜR EDERİM YA GÜZEL YARIŞTI GEÇEMESEMDE :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Mesaj gönderen antking »

adnaneren1977 yazdı:HELAL OLSUN YA ZAMAN AYIRIPDA BU İŞLE İLGİLENMENİ TEBRİK EDİYORUM.KOPYALA YAPIŞTIR DEĞİL. YARIŞI AYNEN ANLATMIŞSIN . Boundless 34 BEN TEŞEKKÜR EDERİM YA GÜZEL YARIŞTI GEÇEMESEMDE :mrgreen:

keşke daha çok zamanım olsa 1 gün veya 2 gün sonra daha detaylı yayınlayabilsem. Ama iş güç evli olmak şimdilik bu kadar hızlı olabiliyoruz. Bir kaç farklı fikir var aklımda eğer uygulayabilirsem ilerde daha anlık haberler olabilir.

teşekkürler. Amaç sadece yarış yap kapat değil. Herkesin de içinde aktif olarak bulunduğu güzel ve keyif aldığı bir ortam oluşturmak.
Kullanıcı avatarı
Boundless
Forum Yöneticisi
Ad: Engin
Has thanked: 631 time
Been thanked: 685 time
İletişim:

Mesaj gönderen Boundless »

eline sağlik Efe cok güzel yazı olmuş
Kullanıcı avatarı
MUE
Süper Moderatör
Ad: Mehmet Uğur
Has thanked: 690 time
Been thanked: 292 time
İletişim:

Mesaj gönderen MUE »

Eline sağlık, güzel yazı olmuş.
Önceden tahmin edebildiğiniz ve edemediğiniz şeyler vardır. O tahmin edemediğiniz en tehlikeli şeylerdir.
Never Ever Stop Dreaming
/MEHMETUGURE

“2015 - 2016 Marcas Pist Şampiyonası” sayfasına dön