WTCC (World Touring Car Championship)SimRacersTR 2016 WTCC Şampiyonası Kurallar ve Takvim

FIA WTCC Deneyimi Bu Başlığın Arkasında

Moderatör: Moderatörler

Kullanıcı avatarı
Taner
Süper Moderatör
Has thanked: 247 time
Been thanked: 416 time

Re: SimRacersTR 2016 WTCC Şampiyonası Kurallar ve Takvim

Mesaj gönderen Taner »

Arkadaşlar önemli bir uyarı yapacağım. Siz de yukarıda konuşmuşsunuz. R3 simulasyonundaki ceza veren sanal zeka diğer simlere göre biraz daha gelişmiş durumda. Yani bir karar verme yeteneği var. Pist limitlerini aştığınızda, eğer bunun size avantaj sağladığını farkederse ceza yiyorsunuz. Eğer kaza ile çıkıp avantaj sağlamadıysanız ( tabii buna pist üzerindeki pozisyonunuz da dahil ) bir ceza almıyorsunuz.
Genel olarak sert bir sanal hakemimiz var. Antrenmanlarınızda buna dikkat edin. Pist üzerine çıktığınızda sürekli ceza alabilirsiniz ve bunun için simülasyona " ne biçim sanal zeka yeaaaa " diye söylenmeyin. Eğer ceza yer iseniz tek kızacağınız kişi kendinizdir.
Yarışa hazırlık antrenmanlarınızı yaparken pist limitlerinden emin olun. Araç ayarlarınızı pist limitlerinin içinde kalacak şekilde yapın. Pistin riskli bölgelerinde 0,2-0,3 sn avantaj kazanmak için bu limiti zorlamayın. Bu size pahalıya mal olabilir.
Geç fren yapıp yapmadığınızı, ön frenlerin kilitlenip kilitlenmediğini ve yarış çizginizin doğru olup olmadığını attığınız turların tekrarını ara sıra izleyerek karar verin. Bunun için araç dışı kamerada izleme yapın.
Bir önceki yarıştan heyet tarafından no qualification+pit through cezası alırsanız " aman kimse bakmaz, boşver " diye düşünmeyin. Manuel ceza alanların cezasını çekip çekmediği tekrardan izlenecektir.
Kural ve cezaların yarışları bir disiplin içinde sürdürmek için koyuyoruz. Bu kurallara " yeaaa ben uymam, basar gaza giderim, umurumda değil başkasının yarışı, vs. " diye düşünen var ise bu seriye hiç bulaşmasın. Çünkü bu seriyi çok ciddi kurallar bütünü ile belli bir seviyenin üzerinde tutacağız.
Özellikle simulasyon dünyasına yeni girenler için bu seri bir fırsat olacak. Pist üzerinde nasıl hareket edeceğini, pist limitlerini çok zorlamadan optimum bir tempo ile nasıl süreceğini ve yarış disiplinini nasıl elde edeceğini bu seride öğrenebilir. Araçların önden çekişli olması da yeni başlayanlar için sürüşü biraz daha kolaylaştıran bir etken olacaktır.
Kullanıcı avatarı
NedimGBT
Ad: Nedim GBT
Has thanked: 135 time
Been thanked: 67 time

Mesaj gönderen NedimGBT »

Taner yazdı:WTCC eski sezonlarda pistlerin kısa versiyonlarını kullanırdı. Ama artık öyle bir uygulama yapmayıp, normal versiyonlarını kullanıyorlar. Herhangi olağandışı bir durum olmadığı sürece pistlerin normal versiyonları kullanılacak. Hazırlanan/hazırlanacak takvimdeki yarış sayısı pist sayısından fazla olursa, o zaman kısa versiyonlar takvime dahil edilebilir. Pist versiyonu ile ilgili bir açıklama yok ise normal versiyonu kullanılıyor demektir.

1. Layout : Solution 1 A (5,752 km)
2. Layout : Solution 2 A Short (3,523 km)
3. layout : Solution 1 C V2 (5,842 km)
3. Layout : Solution 3 C (3,841 km)

Bu durumda Normal Version dan kastınız Solution 1 C V2 ile 5,842 m lik pist olacaktır yanlış anlamadıysam.

https://www.youtube.com/watch?v=F7hy1VeD2Qk
Kullanıcı avatarı
Taner
Süper Moderatör

Mesaj gönderen Taner »

WTCC kullanılan versiyonu hangisine denk geliyor?
Kullanıcı avatarı
NedimGBT

Taner yazdı:WTCC kullanılan versiyonu hangisine denk geliyor?

https://www.fiawtcc.com/event/race-of-france/
Link te Wtcc 2016 Calendarında 3,841 Km lil Solution 3 C pistinde yarış yapılmış.
Kullanıcı avatarı
Taner
Süper Moderatör

Mesaj gönderen Taner »

Evet. Bu pisti kullanacağız o zaman. Bunları bir gözden geçirip ona göre hazırlığımızı yaparız.
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Mesaj gönderen antking »

ben hep uzun varyasyonları tuttum bu pistte de server 1c v2 olarak ayarladım. İsterseniz değiştirim ama bunu bir standarta bağlamalıyız bence
Kullanıcı avatarı
Tridz
Has thanked: 37 time
Been thanked: 13 time

Mesaj gönderen Tridz »

Yaz indirimi başlamış
Kullanıcı avatarı
NedimGBT

antking yazdı:ben hep uzun varyasyonları tuttum bu pistte de server 1c v2 olarak ayarladım. İsterseniz değiştirim ama bunu bir standarta bağlamalıyız bence

Karar Yönetimin.
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Mesaj gönderen antking »

Pistlerde wtcc versiyonu kullanilacaktir. Kafa karismamasi icin yaris bittiginde ertesi gun ilgili pistin ilgili varyasyonu ile ilgili server acilacaktir .

GT-I9295 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Msc96
Ad: Melih Çakmaklı
Has thanked: 14 time
Been thanked: 16 time

Mesaj gönderen Msc96 »

Sanırım Solution 3C pistinde yarışacağız demek oluyor bu da, server şu anda kapalı sanırım az önce baktığımda göremedim. Bir de Assetto'da olduğu gibi live timing ile tur zamanlarını görme şansımız olacak mı?

“WTCC (World Touring Car Championship)” sayfasına dön