İtiraz Odası2.Sezon | Formula A | 2. Yarış Spa

Moderatörler: Moderatörler, PCars Admin, PCars Moderator

Kullanıcı avatarı
ZaferDerelioğlu
Ad: Zafer
Has thanked: 158 time
Been thanked: 64 time

Re: 2.Sezon | Formula A | 2. Yarış Spa

Mesaj gönderen ZaferDerelioğlu »

Ceza aldın diyelim ki 40 sn, ancak o yarış devamında bariyerlere çarpıp dnf oldun. Bu 40 sn lik cezanı adaletli bir şekilde çekmen için bir sonraki yarış grid cezasına çeviriliyor.
Bu grid cezası da aldığın cezanın boyutuna göre belirleniyor.
Bu yarış içinde 20 saniyelik cezanı yarış içinde karşılayacak bir durum oluşmadığı için(dnf olduğundan dolayı). Bir sonraki yarışta sıralama cezası olarak karşılığını buluyor.
Bu sistemin mantığı da aslında çok açık önünde ki aracı yarış dışı bıraktın diyelim sen devam ettin yarışa ama son turlarda kaza olup dnf oldun.
Buna sadece süre cezası vermek adaletli olmayacağından, bu süre cezasının çevrimi bu şekilde uygun görülmüştür.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
blade036
Ad: Barış Ç.
Has thanked: 89 time
Been thanked: 90 time
İletişim:

Mesaj gönderen blade036 »

Tahir 5sn ceza almış
F. Çağlayan 20sn ceza almış

Süreleri oranlayabilirsin.
Kullanıcı avatarı
Zin
Ad: Hakan
Has thanked: 267 time
Been thanked: 622 time
İletişim:

Mesaj gönderen Zin »

Echnaton yazdı:Bu oyunun bug'larına bazen anlam veremiyorum... Tam pit girişine çok yakın lastiğim koptu, pist dışında duvar dibinden üç lastik 20 metre seyrettim, pit girişine ulaştırabildim aracı. Araç pit'e giriş yapacağı sırada beni birden pit girişinin önündeki şikanın tam ortasına attı ve araç deli danalar gibi dönmeye başladı :))) Hiç bir kontrolü bende değildi o sırada... Sanırım o dönme anında bir araç bana çarpmış olabilir tam hatırlamıyorum, 3 araba peşpeşe gelmişti çünkü. Tam o an yönetimin de uyarısıyla retired oldum. Replay dosyası almama bile izin vermedi oyun...

Çetin, bende bu oyunun çoğu bug ına anlam veremiyorum. Bu yüzden karşıma çıkan her bugu kurcalama huyum var. Bu sebepten dolayı replay dosyasını açtım, senin bahsetmiş olduğun

(yarış sırasında yaklaşık 40sn kadar bu durumdan devamlı olmasa da şikayet ettin ve ben dahil olmak üzere birçok arkadaşın da dikkati dağıldı. Yönetimden kimse retire ol uyarısında bulunmadı, durumdan rahatsız olan pilot arkadaşlar aracını pite çekmeni kibarca dile getirdiler.)

pite girme sırasında oluşan bugu incelemek için ileri sardım.

Gördüğüm kadarıyla zaten bu pozisyondan bir önceki tur pite girip çıkmışsın.

aşağıdaki track map'de ve videoda da göreceğin üzere, 19-20 nolu şikanda aracın henüz kerbden kurtulmamış iken DRS yi açıp gaza aşırı yüklenip aracının kontrolünü kaybedip karşı duvara çarpıp bir tekerini kaybetmişsin.

Resim

Bundan sonra pit girişi zaten 20m arkamda kaldı diyerekten, ters yöne girip (normal hayatta otobanda ters şeride girmenin cezası nedir bilmiyorum ama hele ki ölümlü bir kazaya sebebiyet verirsen mutlaka ehliyetini elinden alıp hapis cezası kesiyorlardır.) pite girmeye çalışmışsın. Bayağı da bir uğraşmışsın tam pit girecekken (oyun kesinlikle ters yönde gitmene izin vermiyor Allah'tan) oyun aracını resetlemiş pistin ortasına koymuş.
Böyle bir hatanın normal hayatta bile bir ceza olduğunu bilip, yarış pistinde kesinlikle yapmamalıydın. Çok daha büyük felaketlere yol açabilirdin!!!

Bu sefer daha da yaklaştığını düşünüp pite tekrar girmeye kalkışmışsın.. Oyun tekrar senin ters yöne gitmene izin vermemiş ve şikanın üstüne doğru sürüklemiş.

Bu arada arkadan gelen 3-4 pilot senin yüzünden ufakta olsa bir kaza yapmışlar.

https://youtu.be/o1PRRVZAkWI

Şimdi sana bir kaç şey söylemek istiyorum.

1.Kesinlikle bu ilk yarışın. Seni çok iyi anlıyorum. Bu yüzden pozisyonu tamamen görmezden geleceğiz. Amacımız kişilere ceza vermek değil burada. Temiz sürüş nasıl oluru elimizden geldiği kadar gösterebilmek. Zaten ben ceza merciinde de değilim. Eğer öyle bir konumum olsaydı ve bu senin ilk yarışın değil de 28. yarışın olsaydı direk diskalifiye ederdim yarıştan.

2. Sezon 2 kuralları içersinde Team Speak kullanımı ile ilgili bir bölüm var. Orayı tekrar okumanı rica ediyorum. Ayrıca yarış başlamadan önce yarış direktörlerini can kulağıyla dinlemeni. SPA yarışı ve bundan önce yaptığımız tüm yarışlarda (kaldı ki SPA'da ve Monza'da canlı yayın yapılacağını bu yüzden sessiz olmamız gerektiğini üzerine basa basa ifade ettiğimi düşünüyorum.)

3. "Bu oyunun buglarına anlam veremiyorum" dan ziyade. Arkadaşlar ben böyle böyle bir hata yaptım. Arkasından oyun beni pite sokmadı deseydin daha düzgün bir anlatım şekli olurdu.

Söylediklerimin hepsini kişisel olarak almamanı ve beni pozitif anlamını bekliyorum.

Hepimizin ilk yarışlarında aksilikler oldu. Çoğu bilmemektendi.

Akşam yarışta görüşürüz
Resim
Windows 10 / Intel Core i5 2500 @ 3.30GHz / MSI Z68MA-G43 / BenQ XL2410T / NVIDIA GeForce GTX 470 / Logitech Driving Force GT
Kullanıcı avatarı
fcaglayan
Ad: Fatih
Has thanked: 12 time
Been thanked: 13 time

Mesaj gönderen fcaglayan »

ZaferDerelioğlu yazdı:Ceza aldın diyelim ki 40 sn, ancak o yarış devamında bariyerlere çarpıp dnf oldun. Bu 40 sn lik cezanı adaletli bir şekilde çekmen için bir sonraki yarış grid cezasına çeviriliyor.
Bu grid cezası da aldığın cezanın boyutuna göre belirleniyor.
Bu yarış içinde 20 saniyelik cezanı yarış içinde karşılayacak bir durum oluşmadığı için(dnf olduğundan dolayı). Bir sonraki yarışta sıralama cezası olarak karşılığını buluyor.
Bu sistemin mantığı da aslında çok açık önünde ki aracı yarış dışı bıraktın diyelim sen devam ettin yarışa ama son turlarda kaza olup dnf oldun.
Buna sadece süre cezası vermek adaletli olmayacağından, bu süre cezasının çevrimi bu şekilde uygun görülmüştür.

Ok anladım şimdi oturdu. Ben ikisini de ayrı cezalar olarak algılamıştım. 20 sn seninle kazamdan dolayı 4 sıra dnf olduğum için :)
İlk yarışta olmadığım için ceza sistemini tam anlamamışım.
Yani dnf olmasaydım genel süreme SPA için 20 sn eklenecekti ama DNF olduğum için bu yarış 4 sıra geriden başlıyorum.
Steam: fcaglayan77
Echnaton
Ad: Çetin Budak
Has thanked: 21 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Echnaton »

Zin yazdı:
Echnaton yazdı:Bu oyunun bug'larına bazen anlam veremiyorum... Tam pit girişine çok yakın lastiğim koptu, pist dışında duvar dibinden üç lastik 20 metre seyrettim, pit girişine ulaştırabildim aracı. Araç pit'e giriş yapacağı sırada beni birden pit girişinin önündeki şikanın tam ortasına attı ve araç deli danalar gibi dönmeye başladı :))) Hiç bir kontrolü bende değildi o sırada... Sanırım o dönme anında bir araç bana çarpmış olabilir tam hatırlamıyorum, 3 araba peşpeşe gelmişti çünkü. Tam o an yönetimin de uyarısıyla retired oldum. Replay dosyası almama bile izin vermedi oyun...

Çetin, bende bu oyunun çoğu bug ına anlam veremiyorum. Bu yüzden karşıma çıkan her bugu kurcalama huyum var. Bu sebepten dolayı replay dosyasını açtım, senin bahsetmiş olduğun

(yarış sırasında yaklaşık 40sn kadar bu durumdan devamlı olmasa da şikayet ettin ve ben dahil olmak üzere birçok arkadaşın da dikkati dağıldı. Yönetimden kimse retire ol uyarısında bulunmadı, durumdan rahatsız olan pilot arkadaşlar aracını pite çekmeni kibarca dile getirdiler.)

pite girme sırasında oluşan bugu incelemek için ileri sardım.

Gördüğüm kadarıyla zaten bu pozisyondan bir önceki tur pite girip çıkmışsın.

aşağıdaki track map'de ve videoda da göreceğin üzere, 19-20 nolu şikanda aracın henüz kerbden kurtulmamış iken DRS yi açıp gaza aşırı yüklenip aracının kontrolünü kaybedip karşı duvara çarpıp bir tekerini kaybetmişsin.

Resim

Bundan sonra pit girişi zaten 20m arkamda kaldı diyerekten, ters yöne girip (normal hayatta otobanda ters şeride girmenin cezası nedir bilmiyorum ama hele ki ölümlü bir kazaya sebebiyet verirsen mutlaka ehliyetini elinden alıp hapis cezası kesiyorlardır.) pite girmeye çalışmışsın. Bayağı da bir uğraşmışsın tam pit girecekken (oyun kesinlikle ters yönde gitmene izin vermiyor Allah'tan) oyun aracını resetlemiş pistin ortasına koymuş.
Böyle bir hatanın normal hayatta bile bir ceza olduğunu bilip, yarış pistinde kesinlikle yapmamalıydın. Çok daha büyük felaketlere yol açabilirdin!!!

Bu sefer daha da yaklaştığını düşünüp pite tekrar girmeye kalkışmışsın.. Oyun tekrar senin ters yöne gitmene izin vermemiş ve şikanın üstüne doğru sürüklemiş.

Bu arada arkadan gelen 3-4 pilot senin yüzünden ufakta olsa bir kaza yapmışlar.

https://youtu.be/o1PRRVZAkWI

Şimdi sana bir kaç şey söylemek istiyorum.

1.Kesinlikle bu ilk yarışın. Seni çok iyi anlıyorum. Bu yüzden pozisyonu tamamen görmezden geleceğiz. Amacımız kişilere ceza vermek değil burada. Temiz sürüş nasıl oluru elimizden geldiği kadar gösterebilmek. Zaten ben ceza merciinde de değilim. Eğer öyle bir konumum olsaydı ve bu senin ilk yarışın değil de 28. yarışın olsaydı direk diskalifiye ederdim yarıştan.

2. Sezon 2 kuralları içersinde Team Speak kullanımı ile ilgili bir bölüm var. Orayı tekrar okumanı rica ediyorum. Ayrıca yarış başlamadan önce yarış direktörlerini can kulağıyla dinlemeni. SPA yarışı ve bundan önce yaptığımız tüm yarışlarda (kaldı ki SPA'da ve Monza'da canlı yayın yapılacağını bu yüzden sessiz olmamız gerektiğini üzerine basa basa ifade ettiğimi düşünüyorum.)

3. "Bu oyunun buglarına anlam veremiyorum" dan ziyade. Arkadaşlar ben böyle böyle bir hata yaptım. Arkasından oyun beni pite sokmadı deseydin daha düzgün bir anlatım şekli olurdu.

Söylediklerimin hepsini kişisel olarak almamanı ve beni pozitif anlamını bekliyorum.

Hepimizin ilk yarışlarında aksilikler oldu. Çoğu bilmemektendi.

Akşam yarışta görüşürüz

Hakan kardeş merhaba... şimdi anlatamadığım bir şey var olayda... ben "burada bug oluştu" derken bilinçsiz bir şekilde kendi hatamı/hatalarımı örtmek için söylemedim. o pit girişinde olmama rağmen birden şikanın ortasına beni adeta ışınladı oyun... ve araç orada kendi çevresinde dönüp duruyordu... bug olarak kastettiğim olay budur, pit giriş çizgisinden şikanın ortasına beni nasıl ışınladı çok detaylı incelemene rağmen orada görebildin mi bilmiyorum... Ayrıca ben bir miktar geri gelmiş olsam da bunu pist dışından duvar kenarından yapmaya çalıştım. Şikana giren araçların bana çarpmaları hadisesi oyunun bug ından dolayı beni oraya ışınlamasından sonra olan hadisedir ki ben telsizden bug oluştu, kontrol bende değil diye o noktada söyledim. Zaten teamspeak kullanıyorum. Birisi (kim bilmiyorum) "çetin istersen retired yap aracını " der demez retired yaptım. Burada benim pite girme çabam sadece pit girişi çok yakın olduğu içindi. Herhangi bir kuralı kasten çiğnemek aklımın ucundan geçmez. Bundan dolayı geçmişe dönük olarak diskalifiye etmek isterlerse saygıyla karşılarım. Ancak dediğim gibi olay tam anlamıyla bu şekilde cereyan etmiştir. Beni pit girişinden şikanın ortasına ışınlaması olayıdır buradaki BUG...... O "Çetin ters yönden giriş" videosunda 1.22. saniyeden sonra aracın kontrolü bugdan dolayı bende değildi, onu ısrarla söylemeye çalışıyorum. Saygılarımla....
En son Echnaton tarafından 11 May 2017, 00:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Echnaton

Bir küçük ricam var... ben de yarışın videosunu izledim... bu 40 saniye hani söylenip durmuşum ya... diğer yarışmacıların dikkati dağılmış... onu göremedim... bana gösterirseniz hatamı görmek istiyorum... Teşekkürler...
Echnaton

Toplamda yarış içinde 3 tane cümle söylemişim bu bug la ilgili... insan o an canlı yayın olduğunu unutabiliyor... zarar verdiğim herkesten çok özür dilerim...
Echnaton

Echnaton

Bu arada dikkat dağıtmaktan bahsediyoruz, haklısınız... ancak şu var ki son yarışta, yarış süresince, 50 dakikadan fazla bir zaman boyunca kulaklıktan canlı yayın anlatımını ve bütün olan biteni, arada heyecan seslerini (biri birini solladı, aman allahım orada pist dışına çıkış var, heyecanlı konuşmalar vs.) kulaklıktan maruz kaldık, bu dikkat dağıtmıyor mu? Bunun farkında değiliz de 40 saniyeye mi takıldık? Lütfen siz de benim sözlerimi pozitif olarak algılayınız... Teşekkürlerimle...
Kullanıcı avatarı
EmreDFace
Ad: Emre
Has thanked: 18 time
Been thanked: 110 time

Mesaj gönderen EmreDFace »

Echnaton yazdı:Bu arada dikkat dağıtmaktan bahsediyoruz, haklısınız... ancak şu var ki son yarışta, yarış süresince, 50 dakikadan fazla bir zaman boyunca kulaklıktan canlı yayın anlatımını ve bütün olan biteni, arada heyecan seslerini (biri birini solladı, aman allahım orada pist dışına çıkış var, heyecanlı konuşmalar vs.) kulaklıktan maruz kaldık, bu dikkat dağıtmıyor mu? Bunun farkında değiliz de 40 saniyeye mi takıldık? Lütfen siz de benim sözlerimi pozitif olarak algılayınız... Teşekkürlerimle...

Teamspeak de olmak bir zorunluluk değilki , girmezsin olur biter.Ben bu zamana kadar hiç bir yarışımda teamspeak kullanmadım ve çok gereksiz buluyorum.
Kilitli

“İtiraz Odası” sayfasına dön