Assetto Corsa GenelABS'si Olmayan Yarıș Araçlarında Frenin Hasar Görmesi

Assetto Corsa genel konuşma alanı.

Moderatör: Moderatörler

CVenturas
Ad: Berkcan

ABS'si Olmayan Yarıș Araçlarında Frenin Hasar Görmesi

Mesaj gönderen CVenturas »

Merhaba arkadaşlar,

Foruma bir soru sormak için ilk adımımı atmış bulunuyorum. Burada düzenlenen organizasyonları izledim ve oldukça beğendim. Ciddi ve kaliteli işler yapıyorsunuz belliki.

Uzatmadan soruma geçiyorum. M3 GT2, Corvette C7R vb. yarıș araçlarında sizin de takdir edeceğiniz gibi ABS yok. Bu nedenle frenin dozunu kaçırırsanız araç kızaklamaya başlıyor. Buraya kadar her şey tamam fakat kızaklama devam ettikçe fren hasar görüyor. Bir türlü çözemedim. Frenin neden hasar gördüğünü anlatır mısınız?

Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Re: ABS'si Olmayan Yarıș Araçlarında Frenin Hasar Görmesi

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

CVenturas yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Foruma bir soru sormak için ilk adımımı atmış bulunuyorum. Burada düzenlenen organizasyonları izledim ve oldukça beğendim. Ciddi ve kaliteli işler yapıyorsunuz belliki.

Uzatmadan soruma geçiyorum. M3 GT2, Corvette C7R vb. yarıș araçlarında sizin de takdir edeceğiniz gibi ABS yok. Bu nedenle frenin dozunu kaçırırsanız araç kızaklamaya başlıyor. Buraya kadar her şey tamam fakat kızaklama devam ettikçe fren hasar görüyor. Bir türlü çözemedim. Frenin neden hasar gördüğünü anlatır mısınız?

Teşekkürler

Hasar gören fren değil, lastik. Frene ait bir hasar göstergesi yok.
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Mesaj gönderen antking »

lastiğin üzerinde çıkan sarı işaretten bahsediyorsan Alper'in söylediği gibi lastik aşınmasını gösteriyor. Kızak yaptığında lastiğin hep aynı yüzeye asfalta sürttüğü için bu hasarı alıyor.
CVenturas

AlperAkbilgi yazdı:
CVenturas yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Teşekkürler

Hasar gören fren değil, lastik. Frene ait bir hasar göstergesi yok.

Hocam benim de aklıma bu geldi daha sonra uzunca bir süre burnount yaptım, lastiğim patladı ve hasar animasyonunda lastik tamamen kıpkırmızı oldu. İçindeki küçük noktanın başka bir anlamı olması gerekmez mi? Çünkü küçük nokta sadece kızaklayınca renk değiştiriyor.
Kullanıcı avatarı
Aranel Ciryatan
Forum Yöneticisi
Ad: Mehmet
Has thanked: 215 time
Been thanked: 897 time
İletişim:
Aranel Ciryatan’s avatar
Loading…

Mesaj gönderen Aranel Ciryatan »

aynı durum benimde kafamı kurcalıyor. benimde dikkatimi çektik lastik patlayınca farklı oluyor çünkü
The World is Mine!
Kullanıcı avatarı
antking
Ad: Efe Can
Has thanked: 259 time
Been thanked: 354 time

Mesaj gönderen antking »

Berkcan üstüne gitsene bunun bakalım ne olacak en sonunda
CVenturas

antking yazdı:Berkcan üstüne gitsene bunun bakalım ne olacak en sonunda

Bunu ingilizcesi sağlam olan bir arkadaş Assetto Corsa resmi forumunda sorarsa sanırım o şekilde sonuç alabiliriz. Ben kısmen araştırmaya çalışsam da pek sonuç aldığım söylenemez. Bu gibi konularda brake gammaya yoğunlaşılmış. Sorumuzun cevabı olabilecek bir yazıya denk gelmedim daha.
Kullanıcı avatarı
Emin Babaoglu
Moderatör
Ad: Rustoocas
Has thanked: 195 time
Been thanked: 295 time
İletişim:

Mesaj gönderen Emin Babaoglu »

CVenturas yazdı:
Hocam benim de aklıma bu geldi daha sonra uzunca bir süre burnount yaptım, lastiğim patladı ve hasar animasyonunda lastik tamamen kıpkırmızı oldu. İçindeki küçük noktanın başka bir anlamı olması gerekmez mi? Çünkü küçük nokta sadece kızaklayınca renk değiştiriyor.

KTM Xbow aracında burnout yapınca küçük nokta da kırmızı oluyor ve bir süre sonra kırmızı olarak kalıyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
AlperAkbilgi
Süper Moderatör
Ad: Alper
Has thanked: 302 time
Been thanked: 131 time
İletişim:

Mesaj gönderen AlperAkbilgi »

Arkadaşlar daha önce de dediğim gibi o işaret lastikte oluşan zararı temsil ediyor. Fren ile bir ilgisi yok. Lastiğiniz hasar alıyor ve vibrasyon yapmaya başlıyor. Lastiğinizin tutuşu yüzdesel olarak yüksek gösterse de virajda o vibrasyon nedeniyle araba bir anda dağılıyor.
CVenturas

Emin Babaoglu yazdı:
CVenturas yazdı:

KTM Xbow aracında burnout yapınca küçük nokta da kırmızı oluyor ve bir süre sonra kırmızı olarak kalıyor.

Kırmızı olan tekerlek ön tekerlekler. Çünkü kızaklıyorlar. Ben arkada bir değişim gözlemlemedim. Sorun kızaklayan tekerlekte ortaya çıkıyor. Burnount yaparken aktarmanın bağlı olduğu tekerlek sürekli dönme halinde oluyor.

“Assetto Corsa Genel” sayfasına dön